Producenci leków proponują „okrągły stół” ws. preparatów OTC

 2 minuty

Farmacja Praktyczna

W Polsce w zależności od wskazania terapeutycznego z leków bez recepty korzysta 60-90% pacjentów, dla których stanowią one możliwość leczenia lub łagodzenia najprostszych objawów i schorzeń. Według przeprowadzonych przez PASMI analiz, sama wartość świadczeń zdrowotnych z tytułu nieobciążania systemu Podstawowej Opieki Zdrowotnej to ponad 3,5 mld złotych oszczędności rocznie, co stanowi ok. 50% kwoty wydanej w 2013 roku przez Narodowy Fundusz Zdrowia na refundację leków na rynku aptecznym.

PASMI szacuje, że gdyby obecne produkty OTC nie były dostępne bez recepty, to obciążenie systemu na poziomie POZ wzrosłoby o blisko 60%, co byłoby nie tylko poważnym problemem ekonomicznym, ale i potężnym wyzwaniem organizacyjnym. Oszczędności może być jeszcze więcej. Z badań przeprowadzonych przez firmę Sequence HR Partners wynika, że lekarze pierwszego kontaktu odnotowują średnio ponad 30% niepotrzebnych wizyt pacjentów zgłaszających się z dolegliwościami układu oddechowego, układu pokarmowego i objawami bólowymi, które mogą być przez samych pacjentów prawidłowo diagnozowane i leczone za pomocą produktów dostępnych bez recepty.

„PASMI zgodnie z zapowiedziami zaproponowało Ministerstwu Zdrowia powołanie okrągłego stołu, aby kompleksowo omówić rolę leków OTC i ich dostępność dla pacjentów w kanale pozaaptecznym. Jesteśmy otwarci na dyskusję i dalsze programy adresujące wszystkie aspekty bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania leków dostępnych bez recepty. Bardzo liczymy na wsparcie i współdziałanie ze środowiskiem farmaceutów i lekarzy” – powiedziała Ewa Jankowska, Prezes PASMI.

źródło: PASMI