Prezes NFZ: chcemy połączyć badania profilaktyczne z badaniami medycyny pracy

 3 minuty

badanie-meskiej-plodnosciOK

Prezes NFZ, Filip Nowak podczas IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach powiedział, że zachętą do badań profilaktycznych będzie połączenie niektórych z nich z badaniami okresowymi w pracy, bo ważne jest wykrycie choroby na wczesnym jej etapie.

Istotna rola profilaktyki

W czwartek w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczął się dwudniowy IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Filip Nowak podkreślił, że dzięki profilaktyce możliwe jest wykrycie choroby na wczesnym etapie jej rozwoju.

„Najbardziej chciałbym, żeby w pozycjach planu finansowego profilaktyce rosła z największą dynamiką. To są środki, które najchętniej byśmy wydawali, w których nie będzie ograniczeń. Dla tylu pacjentów, ilu się zgłosi świadczeniodawcy uzyskają finansowanie” – powiedział PAP Prezes NFZ.

Aby zachęcić Polaków do badań profilaktycznych, NFZ wraz z Ministerstwem Zdrowia planują połączyć je z badaniami okresowymi w pracy.

„To jest skomplikowany proces formalny, ale trzeba szukać wszelkich form zachęty do działań profilaktycznych. Edukacja i informacja są bardzo ważne” – powiedział prezes Nowak.

MZ: „Do medycyny pracy włączymy pewne badania profilaktyczne”

Zaznaczył, że badania profilaktyczne, które będą przeprowadzane podczas badań medycyny pracy, nie będą mogły wpływać ma decyzję o przyjęciu pracownika do pracy, a skorzystanie z nich będzie darmowe.

„Podjęłam już decyzję. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wspólnie z NFZ (…) wycenia procedury. Do medycyny pracy włączymy pewne badania profilaktyczne (…), które będą całkowicie finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Myślę o mammografii, cytologii, PSA, być może o teście FIT” – potwierdziła Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna. Zakres ten może być poszerzony również o kolonoskopię.

Nowak podkreślił, że ważna jest również edukacja zdrowotna Polaków, dlatego priorytetem Narodowego Funduszu Zdrowia jest dotarcie do obywateli za pośrednictwem Internetu, social mediów, a także spotkań indywidualnych.

„Wiele osób potrzebuje osobistego kontaktu, dlatego zapraszamy do sal obsługi pacjenta, które są w całej Polsce, w każdym województwie. Tam można skorzystać na przykład z kiosku profilaktycznego, a przy okazji dowiedzieć się, co oferuje Narodowy Fundusz Zdrowia i z czego można skorzystać” – podsumował prezes. (PAP)

źródło: PAP