Polipragmazja – bezpieczne przyjmowanie leków według NFZ

 2 minuty

bezplatne-leki-dla-dzieci-i-seniorow

Aż 1/3 Polaków po 65. roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, zwane polipragmazją, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji – przypominają eksperci Narodowego Funduszu Zdrowia.

Polipragmazja, czyli wielolekowość

Polipragmazja, nazywana też wielolekowością, to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie. Jest groźna dla każdego, szczególnie dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia.

Eksperci podkreślają – starzenie się społeczeństwa i równoczesne wydłużanie życia sprawiają, że polipragmazja pozostająca poza nadzorem jest zjawiskiem aktualnym i niebezpiecznym.

Raport NFZ

Raport „NFZ o zdrowiu – Polipragmazja” szczegółowo opisuje zjawisko wielolekowości z polskiej perspektywy. Fundusz przywołuje dane z 2018 r. mówiące o liczbie wykupionych substancji czynnych. Im jest ona większa w krótkim czasie, tym wyższe jest ryzyko istnienia nieprawidłowej polipragmazji. Najbardziej zagrożone niepożądanymi reakcjami są osoby, które w ciągu miesiąca od zrealizowania pierwszej recepty w 2018 r. wykupiły ponad 20 substancji czynnych. Takich pacjentów było ponad 300.

Kiedy występuje polipragmazja?

Polipragmazja występuje, gdy pacjent przyjmuje:

  • 5 lub więcej różnych rodzajów leków, w tym leki bez recepty;
  • leki przez dłuższy czas;
  • leki o wykluczającym się działaniu;
  • niewłaściwe leki.

Ryzyko polipragmazji zwiększa się wraz z liczbą przyjmowanych leków.

O tym, jak skutecznie przeciwdziałać wielolekowości, dowiedzą się Państwo dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu.

źródło: Nfz.gov.pl