Pilotażowy program wykrywania wad kończyn u dzieci i młodzieży

 3 minuty

dzieci wyglupiaja sie

Resort zdrowia planuje uruchomić pilotażowy program badania stóp. Zostaną nim objęte dzieci między 5. a 16. r.ż. Program ma w praktyce sprawdzić skuteczność wykrywania wad kończyn dolnych u dzieci – donosi serwis Politykazdrowotna.com.

Badanie stóp dzieci i młodzieży

Projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieży został opublikowany w RCL. Obecnie znajduje się na etapie konsultacji.

Jego celem jest:

  • praktyczne sprawdzenie efektywności wykrywania wad kończyn dolnych u dzieci w wieku od 5. do 16. r.ż. przez manualne badanie biomechaniki stóp oraz badanie podoskopowe albo manualne badanie biomechaniki stóp oraz komputerowe badanie stóp na platformie;
  • przetestowanie zaplanowania, prowadzenia i końcowej oceny dalszego postępowania terapeutycznego przez fizjoterapeutę posiadającego co najmniej 2-letnie doświadczenie w terapii wad postawy.

Wady postawy u dzieci

Wady postawy ma ok. 50-90 proc. dzieci. Konsekwencją nieleczonych wad kończyn dolnych, w tym nieleczonych nieprawidłowości w budowie stopy, wpływają na zaburzenie pracy i ruchomości stawu kolanowego i tym samym mogą oddziaływać na cały łańcuch biokinetyczny dziecka.

W uzasadnieniu projektu zaznaczono, że w związku z rozpoczęciem edukacji zmienia się tryb życia dzieci siedmioletnich – długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, często nieergonomicznej czy noszenie dodatkowych ciężarów.

Dla kogo pilotaż programu?

Objęcie pacjentów programem pilotażowym będzie następowało bez skierowania. W okresie 24 miesięcy przewidzianych na realizację programu zakłada się objęcie nim nie mniej niż 500 i nie więcej niż 1500 młodych pacjentów.

Realizatorem programu pilotażowego może być świadczeniodawca posiadający umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia w rodzaju rehabilitacja lecznicza oraz dysponujący sprzętem niezbędnym do wykonywania badań w ramach programu. Dodatkowym warunkiem, jest zapewnienie przez realizatora programu dostępu do fizjoterapeuty, który będzie wykonywał objęte programem badania, planował i prowadził dalsze postępowanie fizjoterapeutyczne, dokonywał końcowej oceny i opisu stanu funkcjonalnego świadczeniobiorcy po zakończeniu fizjoterapii oraz udzielał świadczeniobiorcy zaleceń o charakterze fizjoprofilaktycznym.

Pełną treść rozporządzenia MZ znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Politykazdrowotna.com