Pierwszy w Polsce implant słuchowy nowej generacji wszczepiono w Kajetanach

 5 minut

Pierwszy w Polsce implant słuchowy nowej generacji

Naukawpolsce.pap.pl

Zabieg, który transmitowano w czasie rzeczywistym podczas konferencji prasowej w Warszawie, przeprowadzono w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach, działającym przy Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu (operację można też było obserwować on-line na stronie internetowej PAP). Operowano 66-letniego Antoniego Biena z Ostrowca, tokarza.

Prof. Henryk Skarżyński powiedział, że dla milionów ludzi z wadami słuchu do świata dźwięków z dobrymi efektami pomagają wrócić różnego typu aparaty słuchowe. Jest jednak spora grupa pacjentów, dla których są one niewystarczające. Dla nich nową szansą są nowej generacji implanty ucha środkowego MET. Przeznaczone są przede wszystkim dla osób powyżej 65. roku życia, którzy do tej pory nie kwalifikowali się do innych implantów słuchowych.

„Implanty MET łączą zalety najnowszych technologicznie aparatów słuchowych z implantami ucha środkowego” – podkreśla specjalista. Ich działanie polega na tym, że omijają ucho zewnętrzne i przekazują wibracje dźwiękowe bezpośrednio do kosteczek słuchowych. Silnie przy tym wzmacniają sygnały akustyczne, a jednocześnie zapewniają wysoką jakość dźwięku.

Ordynator kliniki otorynolaryngochirurgii w Kajetanach dr Maciej Mrówka wyjaśnił, że u niektórych osób dochodzi do niedosłuchu typu przewodzeniowego, gdy ucho wewnętrzne działa prawidłowo, ale uszkodzona jest droga przewodzenia dźwięków do ślimaka. Zdarza się to wtedy, kiedy dojdzie do uszkodzeń w uchu środkowym, którego zadaniem jest mechaniczne wzmocnienie i doprowadzenie fal dźwiękowych do ucha wewnętrznego.

Strony: 1 2 3