Czy osobowość matki może mieć wpływ na przedwczesny poród?

 4 minuty

Przedwczesny poród a czynniki psychologiczne

„Osobowość stresowa początkowo wiązana była głównie z chorobami serca, ale później udowodniono także jej związek ze skłonnością do zapadania na inne schorzenia, zarówno psychiczne, jak i somatyczne. W światowych doniesieniach naukowych nie natknęłam się jednak na publikacje na temat związku osobowości typu D z ryzykiem wystąpienia porodu przedwczesnego” – zaznaczyła doktorantka.

„Próba takiej analizy miałaby niewątpliwie nowatorski charakter i nie była dotychczas podejmowana w obszarze perinatologii” – oceniła.

Oprócz osobowości typu D, a także wpływu negatywnych emocji na ryzyko porodu przedwczesnego, doktorantka bada także takie cechy, jak optymizm i nadzieję. Próbuje zbadać, czy pozytywne komponenty osobowości mogą stanowić przeciwwagę i ochronę dla ciąży i płodu.

Badaniem objętych zostało 200 pacjentek Oddziału Patologii Ciąży Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek w Krakowie z objawami zagrażającego porodu przedwczesnego. Pacjentki oprócz skrupulatnego wywiadu położniczego, zostały poddane szeregowi testów psychologicznych. Grupę kontrolną stanowiły pacjentki przyszpitalnej poradni ginekologiczno-położniczej, w ciążach donoszonych.

„Badanie psychologiczne nie ma wpływu na proces leczenia w szpitalu, włączone do niego były tylko te pacjentki, które wyraziły na nie zgodę” – zaznaczyła badaczka.

Jednym z celów podjętych badań, może być stworzenie autorskiego programu interwencji psychologicznych obniżających oddziaływanie negatywnych emocji, które można byłoby prowadzić w szpitalnych oddziałach patologii ciąży wśród ciężarnych zagrożonych ryzykiem przedwczesnego porodu.

Promotorem rozprawy doktorskiej poświęconej roli osobowości typu D i wybranych czynników psychologicznych w etiopatogenezie porodów przedwczesnych jest prof. Józef Krzysztof Gierowski, kierownik Katedry Psychiatrii CM UJ.

Strony: 1 2