Opieka farmaceutyczna – skąd czerpać wzorce?

 7 minut

autor: mgr farm. Piotr Merks
Prezes zarządu Piktorex Sp. z.o.o., dyrektor ds. rozwoju biznesu Aegate Polska, wykładowca CM UMK w Bydgoszczy

Pionierem w opiece farmaceutycznej jest Finlandia. W 1988 r. tamtejsze apteki ogólnodostępne zostały zobligowane do udzielania niezbędnych informacji oraz porad zdrowotnych wszystkim pacjentom. Wprowadzono usługi farmaceutyczne, takie jak: „dbaj o zęby” (1989 r.), „samoleczenie i samoordynacja leków” (1990 r.), „leki i usta” (1991 r.), „leki i podróżowanie” (1992 r.), „leki i skóra” (1993 r.), „leki a układ pokarmowy” (1994 r.). Po przystąpieniu Finlandii do Unii Europejskiej w 1995 r. działania te przybrały formalną postać dzisiejszej opieki farmaceutycznej. Fińscy farmaceuci uważani są za ekspertów w dziedzinie edukacji i wspomagania pacjenta w procesie samoleczenia. Wysokim poziomem opieki farmaceutycznej może się pochwalić także Australia, Kanada czy Wielka Brytania. Wszędzie tam opieka farmaceutyczna została zdefiniowana jako katalog usług, z których każda ma swoją cenę.
O jakich usługach mowa? Oto przykłady:

Wielka Brytania

  • Indywidualny System Dawkowania Leków (ISDL) – pozwala na kontrolę nad zażywanymi przez pacjentów lekami. Wyposaża się ich w tzw. blister pack – odpowiednik naszych kasetek, do których wkłada się leki, aby były stosowane o odpowiedniej porze. Dzieje się to pod bacznym okiem farmaceuty.
  • New Medicine Service (NMS) – wspomaganie i informowanie pacjentów, którym został przepisany nowy lek. Farmaceuta tłumaczy, po co się go stosuje, jak działa i kiedy należy go przyjmować. Następnie kontaktuje się z pacjentem (osobiście lub telefonicznie) za kolejne 2 i 4 tygodnie, żeby sprawdzić, czy lek jest nadal przyjmowany, czy nie wystąpiły działania niepożądane i czy są jakieś pytania. Może skierować pacjenta do lekarza, np. jeśli przerwał przyjmowanie specyfiku lub wystąpiły u niego działania niepożądane. Tym serwisem są objęte leki ze specjalnej listy – głównie stosowane w cukrzycy, astmie, nadciśnieniu oraz leki wysokiego ryzyka (np. warfaryna, NLPZ).
  • Diabetes Check Up – kontrolowanie stanu zdrowia pacjentów z cukrzycą. Większość aptek oferuje testy badające poziom glukozy we krwi. Wystarczy pobrać niewielką próbkę krwi z palca na pasek kontrolny, który następnie wkładany jest do glukometru.
  • Condom Provision – propagowanie bezpiecznego seksu, polegające na wydawaniu prezerwatyw nastolatkom. Paczuszki zawierające kilka lub kilkanaście opakowań prezerwatyw są dostępne nieodpłatnie.
  • STD, Chlamydia i Gonorhea Screening – program dotyczy chorób przenoszonych drogą płciową (chlamydia i rzeżączka) i obejmuje warsztaty uświadamiające oraz badania.
  • Hair retention programme – leczenie wypadania włosów finasterydem. Program płatny, dla pacjentów w wieku 18-70 lat, z potwierdzonym łysieniem typu męskiego (związane z hormonem).
  • Minor Alimenty – leczenie drobnych dolegliwości, pomoc w nagłych wypadkach, wydawanie leków (po ocenie/ diagnozie) przez farmaceutę.
  • Kontrolowanie terapii pacjentów na warfarynie – odbywa się w aptekach, które uzyskały specjalny kontrakt i uwzględnia: pobranie niewielkiej próbki krwi z palca pacjenta, zbadanie INR za pomocą koagulometru, interpretację wyniku, poradę na temat odpowiedniej dawki warfaryny lub komplikacji w razie przedawkowania środka czy jego interakcji z innymi lekami.
  • Electronic Prescription Service – wdrażany właśnie system przepisywania leków. Recepty będą wysyłane z przychodni do apteki, którą dany pacjent wybierze. Farmaceuci i lekarze będą posiadać specjalne karty pozwalające na dostęp do recept elektronicznych.