Czy opakowanie leku Rx ma znaczenie i dla kogo?

 3 minuty

źródło: Polpharma Biuro Handlowe Sp. z o.o.

Według przeprowadzonych badań dla farmaceutów kluczowe jest czytelne oznaczenie dawki – najlepiej duża czcionka i rozróżnienie graficzne, tak by różnica była widoczna na pierwszy rzut oka. Pomaga to minimalizować ryzyko pomyłki przy wydawaniu leku w aptece. Dość często leki tego samego producenta tworzą na półkach lub w szufladach plamy graficzne, w których trudno w szybkim czasie odnaleźć poszczególne dawki lub konkretny lek.

Ważna jest też czytelność nazwy leku oraz spójność w ramach jednej nazwy handlowej. Istotne jest, żeby bez względu na to, jak ustawione jest pudełko na półce czy w szufladzie, były widoczne podstawowe, najważniejsze informacje, takie jak: nazwa, dawka, zawartość. Biorąc pod uwagę coraz większą liczbę leków w aptece, coraz szybsze tempo pracy farmaceutów i coraz mniejszą przestrzeń przeznaczoną do przechowywania, takie informacje na kilku bokach opakowania pozwalają szybciej odnaleźć szukany lek.

Jak deklarują pacjenci – dla nich znaczenie opakowania leku na receptę jest niewielkie. Jednak duże zmiany w jego szacie graficznej mogą obniżyć wiarygodność danego leku. Często pojawiają się obawy, że lek w nowym wydaniu jest mniej skuteczny. Pacjenci z reguły nie zwracają uwagi na znaczną część informacji na opakowaniu leku na receptę. Dopytani wskazują jednak, że najważniejsza jest dla nich nazwa, która powinna być czytelna.

Dla pacjenta biorącego lek bezpośrednio z opakowania ważne jest, by nie pomylić go z innym lekiem oraz by nie pomylić dawkowania. Pomaga w tym duża, czytelna nazwa i przyzwyczajenie – po dłuższym czasie pacjent uczy się wyglądu poszczególnych opakowań. Dotyczy to szczególnie osób starszych, słabowidzących, niektórych pacjentów, u których występują zaburzenia poznawcze lub przyjmujących kilka preparatów na receptę jednocześnie. Pomocnym rozwiązaniem dla tych grup pacjentów jest możliwość zapisania na opakowaniu pory przyjmowania leku. Łatwiej wtedy pacjentowi przestrzegać zaleceń terapeutycznych.

Dla farmaceutów i pacjentów priorytetem jest funkcjonalność opakowań. Na podstawie badań i opinii Polpharma stworzyła nową szatę graficzną dla opakowań leków Rx, która minimalizuje ryzyko pomyłki przy wydania leku i zwiększa komfort oraz bezpieczeństwo farmaceutów i pacjentów.

Więcej o nowych opakowaniach Grupy Polpharma na stronie www.nowyporzadekrzeczy.pl.