Od października większe nakłady na neonatologię

 2 minuty

neonatologia-wieksze-naklady

Od października br. wzrosną nakłady na neonatologię oraz wycena świadczeń wysokospecjalistycznych – poinformował na Twitterze resort zdrowia, o czym donosi Medexpress.pl. Szef resortu poprosił Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o pilną retaryfikację całej pediatrii.

Wzrost nakładów na neonatologię

„Od października wzrośnie wycena świadczeń w neonatologii. Dodatkowo poszerzamy listę lepiej płatnych, unikalnych świadczeń wysokospecjalistycznych. Nakłady na te świadczenia wzrosną o 20 proc.” – czytamy we wpisie na Twitterze.

Łącznie nakłady na opiekę nad noworodkami mają wzrosnąć o 250 mln zł rocznie. Poszerzenie listy unikalnych świadczeń wysokospecjalistycznych objętych specjalnym wskaźnikiem podnoszącym ich wycenę obejmie m.in. operacje naprawcze zatoki moczowo-płciowej czy przezskórny przezwątrobowy drenaż żółci.

„Pediatria, podobnie jak psychiatria dziecięca, to dla nas obecnie priorytet. Obie dziedziny medycyny są niezwykle ważne po okresie pandemii, która szczególnie dotknęła nasze dzieci, zarówno od strony stricte fizycznej, jak i psychicznej. Z tego też względu systematycznie podnosimy nakłady na leczenie dzieci i nadal będziemy je podnosić” – wyjaśnia Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Z kolei od początku przyszłego roku każda hospitalizacja dziecka przekraczająca 30 dni będzie płatna na bieżąco, a nie po wypisaniu pacjenta do domu. Ma to poprawić płynność wysokospecjalistycznych ośrodków, które zajmują się długotrwałą i kompleksową opieką nad dziećmi.

źródło: Medexpress.pl