Od 1 grudnia br. zaostrzenie obostrzeń

 5 minut

Zakaz lotów do siedmiu krajów Afryki oraz 14-dniowa kwarantanna dla wracających z tych krajów, a także zaostrzone limity osób m.in. w restauracjach, kinach, teatrach, na obiektach sportowych od 1 grudnia br. To działania, które mają pomóc wyhamować obecną falę zakażeń i powstrzymać ewentualne rozprzestrzenienie się nowego wariantu Omikron – informuje serwis Politykazdrowotna.com.

Jak przyznaje Minister Zdrowia Adam Niedzielski, jesteśmy w apogeum IV fali i możemy spodziewać się, że w wzrosty wyhamują i będą utrzymywały się na podobnym poziomie, a bardziej pozytywny scenariusz zakłada, że nowe zakażenia będą spadały.

„Niestety pojawił się nowy element, który może zupełnie zmienić to, czego spodziewaliśmy się w najbliższej przyszłości. Tym gamechangerem jest nowa mutacja, którą WHO nazwało Omikronem – stwierdza szef resortu.

Nowy wariant koronawirusa

Grzegorz Juszczyk, dyrektor NIZP-PZH wyjaśnił z kolei, że sytuacja, z którą mamy do czynienia, jest alertowa. Jak tłumaczy, wariant Omikron zawiera ponad 30 mutacji, co jest bardzo nietypową sytuacją, bo dotychczas nowe warianty zawierały tylko kilka mutacji, które modyfikują białko kolca S. Dodał, że taka mutacja może wiązać się z większą zakaźnością i omijaniem naszych przeciwciał.

„To na razie hipotezy weryfikowane w laboratoriach WHO i w krajach, gdzie Omikron został zidentyfikowany – zaznacza. Przypomina jednocześnie, że wcześniej w przypadku wariantów Alfa oraz Delta od pierwszych sygnałów o badaniach do zdominowania przez te warianty upływało 2 do 4 miesięcy, więc nawet jeżeli potwierdzą się doniesienia o większej zakaźności nowej odmiany, to do zdominowania przez nowy wariant dojdzie po kilku miesiącach. Dlatego, jak przyznaje, pozostaje nam więc obecnie ochrona w postaci szczepień.

„Szczepmy się. To jest ten moment, aby przygotować się na dominację nowego wariantu – przekonuje.

Pakiet alertowy

Minister Zdrowia poinformował, że w związku z nową mutacją, określoną przez WHO jako ryzykowna, zmieniło się podejście do dalszej walki z pandemią.

„W związku z nową mutacją przygotowaliśmy pakiet alertowy obostrzeń. Gdy pojawia się nowe ryzyko, nowy, nieznany szczep, który może zmienić prognozy, na których do tej pory bazowaliśmy” – wyjaśnił.

Uszczelnienie granic

Minister poinformował, że pierwszy element dotyczy uszczelnienia granic, a podążając za rekomendacjami ECDC, Polska wprowadza zakaz lotów do 7 krajów Afryki: Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe. Osoby, które będą wracały z tych krajów, niezależnie jaką drogą, będą miały wydłużoną do 14 dni kwarantannę bez możliwości zwolnienia z niej wcześniej negatywnym wynikiem testu.

Zmiana dotyczy też zasad dla osób podróżujących do Polski z krajów spoza strefy Schengen. Chodzi o wydłużenie z 10 do 14 dni kwarantanny. Wcześniejsze zwolnienie z kwarantanny będzie możliwe po 8 dniach po wykonaniu testu PCR.

„Celem tej części, która dotyczy uszczelnienia granic, jest spowolnienie transmisji wirusa przez granice” – wyjaśnił. Jednocześnie zastrzegał, że jeżeli sytuacja w Europie będzie się pogarszała, takie warunki jak dla osób spoza strefy Schengen będą rozszerzone dla wszystkich. Obecnie dla podróżujących ze strefy Schengen obowiązuje certyfikat o zaszczepieniu lub negatywny wynik testu wykonanego w odpowiednim czasie przed przyjazdem do Polski.

Ograniczenia krajowe

Pakiet zawiera też ograniczenia krajowe. Minister wyjaśniał, że celem działań jest nie tylko zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa Omikron, ale też ograniczenie bieżącej fali związanej z Deltą, aby ewentualna kolejna fala, która może mieć związek z mutacją Omikron, startowała z niższego poziomu niż obecne 25 tys. zakażeń.
Od 1 grudnia mają zostać więc wprowadzone ograniczania w limicie osób.

Obiekty, gdzie mieliśmy limit do 75 proc. zostaną zmniejszone do 50 proc. Dotyczy to gastronomii, hoteli, kultury, czyli kin, teatrów, oper, filharmonii, domów i ośrodków kultury, koncertów, widowisk cyrkowych, kościołów, obiektów sportowych, czyli basenów, aquaparków. W limitach tych nie będą uwzględnione osoby zaszczepione.

Druga cześć krajowych obostrzeń to zgromadzenia i uroczystości, gdzie obecnie limit wynosi 150 osób. Po 1 grudnia zostanie zmniejszony do 100 osób. Także w przypadku wydarzeń sportowych poza obiektami sportowymi limit spadnie z 500 do 250 osób. Z kolei w obiektach jak siłownie, kluby, centra fitness, muzea, gdzie limity liczone są na m kwadratowy i wynosiły jedną osobę na 10 metr kwadratowy, od 1 grudnia wyniosą 1 osobę na 15 metr kwadratowy.

Te regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia. „Dajemy sobie 2,5-tygodniowy czas, aby zobaczyć, czy tymi narzędziami udaje się zredukować obecną falę – stwierdził Adam Niedzielski.

źródło: Politykazdrowotna.com