Ocena stanu odżywienia pacjenta – wytyczne dla farmaceutów

 3 minuty

dieta-cholesterol

Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego poinformowało, że zostały opracowane „Wytyczne dla farmaceutów dotyczące wykonywania pomiarów podstawowych parametrów antropometrycznych i wykorzystania ich do oceny stanu odżywienia pacjenta” – donosi serwis Politykazdrowotna.com.

Jak rozpoznać nadmierną masę ciała?

Nad wytycznymi wspólnie pracowali Zespół do spraw Standaryzacji Opieki Farmaceutycznej Naczelnej Izby Aptekarskiej i Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego razem z prof. Ryszardem Gellertem, dyrektorem Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i dr n. prawn., lek. med. Iwoną Wrześniewską-Wal, p.o. kierownikiem Zakładu Prawa Medycznego i Orzecznictwa Lekarskiego Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP.

Wytyczne wskazują na kluczowe metody rozpoznawania nadmiernej masy ciała, takie jak pomiar masy ciała i wzrostu, obliczanie wskaźnika BMI, pomiar obwodu w talii oraz wskaźnik talia-biodra. Farmaceuta oceni te parametry, a następnie może wydać rekomendacje, np. zalecając kontakt z lekarzem lub podejmując działania edukacyjne.

Jak informuje CMKP, otyłość jest zaliczona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do jednej z ”epidemii XXI wieku”. Uważa się, że do 2025 r. nawet co czwarta osoba na świecie (2,7 mld ludzi) może cierpieć z powodu nadwagi lub otyłości. W Polsce – według danych opublikowanych przez GUS – u 56,6 proc.  dorosłej populacji stwierdzono nadwagę lub otyłość. Podstawowym badaniem służącym do rozpoznawania nadwagi i otyłości są właśnie pomiary antropometryczne.

Farmaceuto – to musisz wiedzieć!

Po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego zorganizowanego przez CMKP, farmaceuci mogą przeprowadzać w aptekach badania wskaźników antropometrycznych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 21 stycznia 2022 r. dotyczącym wykazu badań diagnostycznych, które są uprawnione do wykonania przez farmaceutów. W ciągu bieżącego roku CMKP zorganizowało 28 kursów kwalifikacyjnych dotyczących przeprowadzania badań diagnostycznych i interpretacji wyników przez farmaceutów w zakresie zalecanej farmakoterapii, w których uczestniczyło 445 osób. Planowane są kolejne edycje w przyszłym roku.

Wytyczne dla farmaceutów dotyczące wykonywania pomiarów podstawowych parametrów antropometrycznych i wykorzystania ich do oceny stanu odżywienia pacjenta znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Politykazdrowotna.com