Obowiązkowe maseczki w aptekach do końca października

 2 minuty

przeglady-lekowe-pilotaz-wydluzony

Do 31 października br. przedłużono obowiązek noszenia maseczek w placówkach ochrony zdrowia oraz aptekach. W wykazie prac legislacyjnych programowych pojawił się projekt rozporządzenia w tej sprawie – informuje Politykazdrowotna.com.

Przedłużono obowiązek noszenia maseczek

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego. Zakłada on przedłużenie do 31 października br. obowiązywania aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego.

Decyzja ta jest uzasadniona aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również świadczeń opieki zdrowotnej (w tym w warunkach szpitalnych) udzielanych osobom zakażonym tym wirusem. Drugim powodem, który został wskazany w projekcie rozporządzenia, jest sytuacja w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Polską.

Sytuacja jest stabilna

Minister Zdrowia na ostatniej konferencji prasowej zapewniał jednak, że sytuacja pandemiczna w kraju jest stabilna. Dodał, że ewentualny wzrost zakażeń może nastąpić w październiku, kiedy studenci wrócą na uczelnie.

„Możemy mieć nowy impuls, jeśli chodzi o zwiększenie liczby zakażeń, ale my się nie spodziewamy odwróceniem tendencji. Nie spodziewamy się, żeby epidemia w ciągu najbliższych tygodni rozwijała się dynamicznie” – tłumaczył Adam Niedzielski. Z kolei, jak informował szef resortu zdrowia, kolejna fala zachorowań jest odsunięta w czasie. Wynika to między innymi z rozwoju sytuacji pandemicznej przez wakacje.

„Nie należy spodziewać się, żeby przyspieszenie procesów epidemicznych nastąpiło wcześniej niż na przełomie roku” – mówił Minister Zdrowia.

źródło: Politykazdrowotna.com