O nowotworach skóry w ramach akcji „Środa z profilaktyką”

 2 minuty

profilaktyka czerniaka

W Polsce wykrywa się ok. 3500 nowych przypadków czerniaka rocznie, a tempo zachorowania na niego cały czas rośnie – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia. Zbyt późno zdiagnozowany czerniak jest wciąż przyczyną śmierci. W Polsce z powodu czerniaka umiera 1 na 3 chorych. Aby temu zapobiec, warto regularnie badać się profilaktycznie.

Czerniak to najbardziej złośliwy i jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów skóry. Jest nowotworem agresywnym, ponieważ:

  • szybko się rozwija,
  • tworzy przerzuty,
  • jest odporny na leczenie.

Jednak wykryty we wczesnym stadium jest w 90% przypadków zachorowań możliwy do wyleczenia. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie tego nowotworu!

Środy z profilaktyką czerniaka

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej. Każda środa to inny, ważny aspekt zdrowia. Fundusz szeroko współpracuje z organizacjami pacjenckimi.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.

Więcej informacji na temat inicjatyw NFZ znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Nfz.gov.pl