Nowotwory męskie – profilaktyka z NFZ

 3 minuty

rak-prostaty

Mężczyźni niestety częściej niż kobiety zaniedbują swoje zdrowie. Zgłaszają się do lekarza dopiero, kiedy wystąpią dolegliwości bólowe. Wielu panów nie przeprowadza regularnych badań profilaktycznych. A tymczasem choroby układu moczowo-płciowego dotykają co trzeciego mężczyznę, w tym coraz częściej są to choroby nowotworowe. Jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia? Szczegółowe informacje na ten temat publikuje NFZ.

Nowotwory męskie – co kryje się pod tym pojęciem?

Wśród nich wyróżniamy nowotwory:

  • męskich narządów rodnych, takie jak rak prostaty, jąder i prącia,
  • układu moczowego, czyli rak nerki i pęcherza moczowego.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia łagodny przerost prostaty, zwanej też sterczem lub gruczołem krokowym – stwierdza się u połowy panów w wieku 60 lat i prawie wszystkich 80-latków – ok. 90 proc. populacji! Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów rak gruczołu krokowego jest w Polsce drugim co do częstości występowania (po raku płuca) nowotworem u mężczyzn. Większość zachorowań na nowotwory złośliwe gruczołu krokowego, w tym raka prostaty, przypada w siódmej i ósmej dekadzie życia (87 proc. występuje po 60. r.ż., ponad 50 proc. zachorowań przypada po 70. r.ż.).

Rak prostaty daje objawy nietypowe, które łatwo pomylić z łagodnym przerostem prostaty. Obecnie większość nowotworów gruczołu krokowego wykrywana jest w stadium bezobjawowym – chorzy są diagnozowani w związku ze stwierdzeniem podwyższenia stężenia PSA lub trafiają do urologa z powodu objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

Movember – zapuść wąsy!

Akcja Movember w Polsce powstała w 2014 r. Jej celem jest zwiększenie świadomości na temat zdrowia intymnego mężczyzn i zachęcenie ich do regularnych badań oraz dbania o swoje zdrowie. W ramach akcji Movember mężczyźni na całym świecie zapuszczają w listopadzie wąsy kojarzące się z męskością. Należy jednak pamiętać, że męskość to nie tylko siła. To przede wszystkim zdrowie – jego świadomość, dbałość o nie oraz rozpoczęcie leczenia najwcześniej, jak to możliwe.

Przyłącz się do akcji Movember – zapuść wąsy i umów się na badania profilaktyczne.

Profilaktyka 40 plus

Jeśli masz skończone 40 lat, możesz skorzystać z programu Profilaktyka 40 plus. Bez zbędnych formalności wystawisz sobie skierowanie na badania i sprawdzisz, w jakiej kondycji zdrowotnej jesteś. Dowiesz się też, czy nie występuje u Ciebie ryzyko poważnych chorób. Mogą Ci one grozić, mimo że nie masz jeszcze żadnych objawów.

O tym, jak zadziałać profilaktycznie dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia.

źródło: Nfz.gov.pl