Nowe rozporządzenie covidowe wchodzi 1 lipca br.

 2 minuty

nowela-ustawy

Piątek 30 czerwca br. będzie ostatnim dniem obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego. To oznacza koniec maseczek w placówkach medycznych, obowiązkowych szczepień pracowników ochrony zdrowia przeciw COVID czy obecnych zasad zlecania testów w kierunku SARS-CoV-2 – wylicza serwis Portalsamorzadowy.pl.

Koniec stanu zagrożenia epidemiologicznego

Stan zagrożenia epidemicznego ma zostać odwołany z dniem 1 lipca. Tym samym będzie to pierwszy od 2019 r. sezon urlopowy bez obostrzeń, nakazów i zakazów związanych z koronawirusem. Jak wskazał Główny Inspektorat Sanitarny, główną przesłanką zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego jest „spadek liczby zakażeń SARS-CoV-2, zgonów i hospitalizacji obserwowany w ostatnim czasie”.

Decyzja kończy m.in. obowiązek zakrywania ust i nosa w placówkach medycznych, dotychczasowe zasady zlecania testów w kierunku SARS-CoV-2 czy przetwarzanie danych osobowych związanych z COVID-19.

Ograniczenia, nakazy i zakazy, które tracą ważność 1 lipca br.

  • obowiązek zakrywania ust i nosa w przychodniach, poradniach, szpitalach i innych placówkach medycznych (wcześniej ten wymóg zniesiono w aptekach),
  • zasady przetwarzania i udostępniania danych osobowych związanych z COVID-19,
  • przeprowadzanie testów diagnostycznych w kierunku zakażenia COVID-19
  • unijne cyfrowe zaświadczenia COVID,
  • szczególne zasady udzielania świadczeń zdrowotnych w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego,
  • zakaz przemieszczania się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem odcinka granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi,
  • obowiązkowe szczepienia pracowników ochrony zdrowia.

Więcej szczegółów znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Portalsamorzadowy.pl