Nowe kursy kwalifikacyjne dla farmaceutów

 2 minuty

nfz-wydluza-termin-rozliczenia-refundacji

Na stronie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego zostały opublikowane programy trzech kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów, zatwierdzone przez Ministra Zdrowia – poinformował serwis Medexpress.pl. Dotyczą one szczepienia i badania kwalifikacyjnego do szczepienia przeciw COVID-19 i grypie, ale też wykonywania wybranych badań diagnostycznych oraz interpretacji wyników w kontekście zaleconej farmakoterapii.

Możliwość świadczenia nowych usług

„Ustawa o zawodzie farmaceuty stworzyła możliwości prawne do świadczenia nowych usług przez farmaceutów. Zespoły ekspertów przygotowały programy trzech kursów kwalifikacyjnych. Poszerzają one zakres czynności farmaceuty o przeprowadzanie badań kwalifikacyjnych do szczepień oraz o wykonywanie niektórych badań diagnostycznych. Kursy kwalifikacyjne są nową formą kształcenia podyplomowego farmaceutów” – podkreśla prof. Ryszard Gellert, dyrektor CMKP.

Tematyka kursów

Pierwszy kurs dotyczy wykonywania badań diagnostycznych oraz interpretacji wyników w kontekście zaleconej farmakoterapii. W trakcie szkolenia farmaceuta będzie mógł nauczyć się, jak dokonać pomiaru: ciśnienia krwi, tętna, pulsu, saturacji krwi, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie na potrzeby ustalenia BMI (ang. Body Mass Index) oraz WHR (ang. Waist-Hip Ratio, tj. stosunek obwodu talii do obwodu bioder).

Drugi z kursów dotyczy badania kwalifikacyjnego w celu ustalenia wskazań i przeciwskazań do szczepienia przeciw grypie oraz technik wykonywania szczepienia. Trzeci poświęcony będzie badaniu kwalifikacyjnemu w celu ustalenia wskazań i przeciwskazań do szczepienia przeciw COVID-19 oraz technice wykonywania szczepienia.

Kto może wnioskować o udział w kursach?

Zgodnie z rozporządzeniem, tylko farmaceuta posiadający co najmniej 12-miesięczny staż pracy w pełnym wymiarze w zawodzie farmaceuty, będzie mógł wnioskować o udział w kursach kwalifikacyjnych prowadzonych przez uczelnie, które prowadzą studia na kierunku farmacja, po uzyskaniu akredytacji udzielonej przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz CMKP.

Kurs kwalifikacyjny będzie realizowany w formie stacjonarnej oraz zdalnie. Każdy kurs kończy się egzaminem. Szczegółowy program kursów dostępny jest na stronie CMKP

Szczegółowy program kursów dostępny jest na stronie CMKP.

źródło: Medexpress.pl