Nowe funkcjonalności w aplikacji mojeIKP

 4 minuty

unijny-certyfikat-covid-mobywatel

Aplikacja mojeIKP na telefon została wzbogacona o kolejne funkcje – informuje serwis Medexpress.pl. Są to m.in. skaner leków i prezentowanie zdarzeń medycznych, z których skorzystał pacjent. Wprowadzone rozwiązania pomogą zadbać o zdrowie i ułatwią korzystanie z systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Zalety korzystania z mojeIKP

Bezpłatna aplikacja mobilna Ministerstwa Zdrowia mojeIKP zawiera wiele przydatnych funkcjonalności takich jak obsługa e-recepty, e-skierowań oraz możliwość szybkiego umówienia terminu szczepienia przeciw COVID-19. Dostępne opcje są jednak stale rozszerzane. W nowej wersji aplikacji użytkownicy będą mogli skorzystać ze skanera leków, a na swoim profilu zobaczą też zdarzenia medyczne, które były ich udziałem. Dodatkowo mojeIKP zawiera teraz ułatwienie korzystania z programu „8 tygodni do zdrowia” – aplikacja sama policzy odległość i czas w teście wysiłkowym, który poprzedza właściwy trening.

Aplikację mojeIKP można pobrać na systemy Android z Google Play lub iOS z App Store. Łącznie aplikacja została zainstalowana już ok. 3,8 mln razy.

Skaner leków

Skaner leków daje pacjentom 2 ułatwienia. Pierwsze polega na szybkim znalezieniu ulotki leku. Wystarczy:

 • otworzyć skaner w zakładce e-zdrowie,
 • zeskanować z opakowania leku kod kreskowy lub kod QR.

Po zeskanowaniu otworzy się ulotka leku (jeśli producent udostępnia ją w rejestrze).

Drugie ułatwienie, jakie daje skaner, to prostsze ustawienie przypomnienia o zażywaniu leku. Gdy:

 • otwieramy ulotkę przez zeskanowanie kodu – wystarczy kliknąć znaczek plusa, wybrać znaczek megafonu i dodać lek do przypomnienia;
 • dodajemy lek do przypomnienia przez funkcję „przypomnienie o lekach” – wystarczy zeskanować kod, zamiast wpisywać nazwę leku jak do tej pory.

Przy pierwszym użyciu skanera trzeba wyrazić zgodę na używanie kamery przez aplikację. Żeby pobrać ulotkę, trzeba mieć dostęp do Internetu.

Zdarzenie medyczne

W aplikacji mojeIKP pacjent zobaczy teraz historię swojego leczenia, także prywatnego. Gdy pacjent trafia do lekarza, dentysty, szpitala – na badanie lub leczenie, powstaje zdarzenie medyczne. Lekarz, przychodnia, szpital czy laboratorium mają obowiązek odnotować je w systemie.

Pacjent znajdzie zdarzenia medyczne w zakładce e-zdrowie, między e-skierowaniami a Unijnym Certyfikatem COVID. Może wybrać rok, a potem znaleźć dane zdarzenie lub wyszukać je według kategorii. Może też sprawdzić historię leczenia swojego dziecka do 18. r.ż. oraz osoby bliskiej, jeśli go do tego upoważniła.

Przykładowe zdarzenia medyczne, jakie pacjent znajdzie w aplikacji mojeIKP, to np.:

 • pobyt w szpitalu,
 • porada (konsultacja u lekarza, lekarza psychiatry lub dentysty w gabinecie lub przychodni),
 • porada patronażowa (pierwsza wizyta lekarza u noworodka i jego rodziców, w ich domu),
 • cykl leczenia (leczenie zaplanowane jako cały zestaw procedur medycznych wykowanych w określonym czasie, może obejmować np. cykl leczenia u lekarza specjalisty),
 • wyrób medyczny (to np.: protezy, aparaty słuchowe i ortezy ortopedyczne, wózki inwalidzkie, laski, pieluchomajtki, sprzęt stomijny).

8 tygodni do zdrowia

Dzięki aplikacji mojeIKP można poprawić swoją kondycję. Program „8 tygodni do zdrowia” to bezpłatny plan bezpiecznych treningów na każdy tydzień, opracowany z myślą o osobach nieaktywnych i chorych przewlekle. Każdy zestaw zaczyna się od rozgrzewki, a kończy rozciąganiem.

Można go znaleźć w zakładce „profilaktyka”. Po wejściu w program widać:

 • plan treningowy – czyli zalecany zestaw ćwiczeń na tydzień;
 • test wydolnościowy – czyli test chodu Rockport;
 • ankietę PAR-Q – zawiera pytania o samopoczucie po wysiłku fizycznym, pozwala ustalić, czy przed treningiem trzeba skonsultować się z lekarzem;
 • skalę Borga – pozwalającą samodzielnie ocenić zmęczenie po ćwiczeniach fizycznych.

Test wydolnościowy polega na przejściu 1,6 km i zarejestrowaniu w aplikacji, ile czasu to zajęło, a dodatkowo podaniu wagi, wieku i tętna. Dotychczas dane o odległości i czasie trzeba było wpisywać samodzielnie. Teraz to aplikacja policzy odległość i czas.

źródło: Medexpress.pl