Nocna i świąteczna pomoc medyczna przy każdym SOR-ze od przyszłego roku

 2 minuty

raport-covid-konsekwencje

Od przyszłego roku przy każdym szpitalnym oddziale ratunkowym i w każdym szpitalu ma być nocna i świąteczna opieka medyczna – zapowiada resort zdrowia, o czym donosi Medexpress.pl. Rzecznik ministerstwa, Wojciech Andrusiewicz, w rozmowie z Polsat News powiedział, że nawet 80 proc. pacjentów SOR nie kwalifikuje się na wizytę w takim oddziale.

Pomysł na rozwiązanie problemu kolejek na SOR-ach

Nocna i świąteczna opieka medyczna przy każdym SOR-ze ma zostać zapewniona do czerwca przyszłego roku. Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, taki system działa już przy ponad 200 z 243 polskich SOR-ów. Pomysł ma rozwiązać problem kolejek na oddziałach ratunkowych. W ocenie rzecznika resortu, mają być one przede wszystkim efektem zgłaszania się tam pacjentów, którzy pomoc powinni otrzymać nie na SOR, lecz w poradniach nocnej i świątecznej opieki medycznej.

„Nawet do 80 proc. pacjentów nie kwalifikuje się na wizytę na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym” – powiedział Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z Polsat News.

NIL: potrzebny lepszy dostęp do opieki lekarzy specjalistów

Jednak według Naczelnej Izby Lekarskiej, proponowane rozwiązanie nie rozwiąże problemu. Zdaniem Łukasza Jankowskiego, Prezesa NIL, potrzebny jest lepszy dostęp do opieki lekarzy specjalistów, bo wielu pacjentów udaje się z dolegliwościami na SOR po to, by skrócić czas oczekiwania na taką konsultację.

źródło: Medexpress.pl