Szczepienia przeciwko COVID-19 prowadzone w aptekach faktycznie przyczyniły się do zwiększenia tempa szczepień populacji. W aptekach wykonano prawie 2 miliony szczepień (1,8 mln szczepień przeciw COVID-19 oraz około 8 500 szczepień przeciwko grypie w okresie listopad 2021 r. – marzec 2022 r.). Tego potencjału i kapitału nie wolno zmarnować – stąd apel Samorządu Aptekarskiego i organizacji pacjentów w sprawie rozszerzenia szczepień w aptekach.
Sukces szczepień w aptekach
„Doświadczenia ostatnich miesięcy dobitnie pokazały znaczenie roli farmaceutów w systemie ochrony zdrowia. Od lipca 2021 r. do końca marca 2022 r. w aptekach wykonano prawie 2 miliony szczepień (1,8 mln szczepień przeciwko COVID-19 oraz około 8 500 szczepień przeciwko grypie w okresie listopad 2021 r. - marzec 2022 r.).
Sukces tego programu pozwolił na popularyzację szczepień, skrócenie ścieżki pacjenta do otrzymania odpowiedniej profilaktyki oraz skuteczne odciążenie innych grup w systemie ochrony zdrowia zaangażowanych w niesienie pomocy chorym w niezwykle trudnym okresie pandemii” – czytamy w liście.
Realne korzyści z rozszerzenia zakresu szczepień
Zdaniem NIA, w zgodnej opinii ekspertów klinicznych szczepienia przeciwko pneumokokom oraz grypie również mogą i powinny być wykonywane przez odpowiednio przeszkolonych farmaceutów w aptekach. Według Naczelnej Izby Aptekarskiej, rozszerzenie zakresu szczepień realizowanych blisko pacjentów może przynieść wyraźne korzyści:
- pozwoli na odciążenie kadry medycznej zaangażowanej w prowadzenie szczepień,
- pozwoli na wcześniejsze objęcie opieką medyczną kolejnych grup pacjentów, przyczyniając się w ten sposób do zwiększenia efektywności systemu ochrony zdrowia,
- skróci ścieżkę pacjenta chcącego się zaszczepić, co wpłynie na zwiększenie zainteresowania i w efekcie na wzrost wyszczepialności społeczeństwa, a przede wszystkim grup podwyższonego ryzyka.
Pełną treść listu NIA do Ministra Zdrowia znajdą Państwo
TUTAJ.