NFZ zwróci aptekom koszty zakupu szczepionek przeciw grypie

 3 minuty

Resort zdrowia w listopadzie br. zdecydował nagle o wprowadzeniu akcji bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla osób powyżej 18. r.ż. Akcja zaskoczyła apteki, które obawiały się, że pacjenci nie będą już zainteresowani kupowaniem szczepionek zamówionych przez apteki. Resort postanowił uregulować tę kwestię i zdecydował, że NFZ zwróci koszt szczepionek tym aptekom, które mają zawartą umowę na szczepienia – informuje serwis Politykazdrowotna.com.

Pod koniec listopada resort ogłosił, że z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie skorzystać będą mogły nie tylko wybrane grupy jak do tej pory, ale wszystkie osoby powyżej 18. r.ż. Okazało się bowiem, że wybrane wcześniej grupy, jak seniorzy po 75. r.ż., nauczyciele, pracownicy ochrony zdrowia w niewielkim stopniu skorzystali z możliwości bezpłatnych szczepień, a Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych posiada dość duże zapasy tej szczepionki. Resort poinformował o takiej możliwości na trzy dni przed jej wejściem w życie.

Aptekarze stratni

Akcja MZ zaskoczyła farmaceutów, którzy wcześniej kupili już szczepionki do sprzedaży.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska wystosowała wówczas pismo do Ministra Zdrowia, w którym podkreśliła, że apteki posiadają w magazynach około 130 tys. szczepionek przeciw grypie, zaś pacjenci mając dostęp do bezpłatnych szczepień przeciw grypie z Agencji Rezerw Strategicznych nie będą zainteresowani zakupem takich szczepionek w aptece.

Ostrzegała, że może to doprowadzić do „konieczności utylizacji szczepionek niewykorzystanych w terminie przydatności do użycia i związanych z tym strat dla przedsiębiorców prowadzących apteki”.

Minister ureguluje kwestię

W piątek 17 grudnia br. Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków poinformował, że Minister Zdrowia uregulował tę kwestię. NFZ będzie zwracał aptekom koszt szczepionek przeciwko grypie i pokryje koszt podania w przypadku aptek, które mają zawartą umowę na szczepienia.

Od 10 grudnia farmaceuci mogą, podobnie jak w przypadku szczepień przeciwko COVID-19, kwalifikować osoby dorosłe do szczepienia przeciwko grypie i wykonywać te szczepienia. Po zapewnieniu odpowiednich warunków szczepienia te mogą być wykonywane w aptece.

źródło: Politykazdrowotna.com