Neurologia będzie dziedziną priorytetową

 2 minuty

neurologia

Neurologia zostanie uznana za dziedzinę priorytetową – poinformował resort zdrowia, o czym donosi serwis Politykazdrowotna.com. Jak podkreśla MZ, projekt nowelizacji rozporządzenia w tej sprawie jest już na końcowym etapie procedowania.

Neurologia specjalizacją priorytetową

O wpisanie neurologii na listę specjalizacji priorytetowych apeluje od dawna Polskie Towarzystwo Neurologiczne. W związku z przewidywanym zwiększeniem zachorowalności na choroby neurologiczne spodziewane jest zwiększenie zapotrzebowania na świadczenia udzielane przez lekarzy specjalistów w dziedzinie neurologii. Jednocześnie na 4551 lekarzy neurologów wykonujących zawód 2396 lekarzy jest powyżej 55 lat (stan z grudnia 2022 r.), a co za tym idzie w najbliższych kilkunastu latach spodziewany jest znaczny spadek liczby lekarzy specjalistów w dziedzinie neurologii.

Projekt nowelizacji rozporządzenia MZ w sprawie określenia priorytetowych dziedzin medycyny przewiduje zaliczenie neurologii do katalogu priorytetowych dziedzin medycyny.

Jak uzasadniono, w dziedzinach priorytetowych minister zdrowia co do zasady przyznaje więcej miejsc rezydenckich niż w pozostałych dziedzinach medycyny. Dodatkową zachętą jest także wyższe wynagrodzenie otrzymywane przez lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie priorytetowej w trybie rezydenckim.

Przewidywany efekt noweli

Efektem zmian w przepisach ma być zwiększenie liczby lekarzy rozpoczynających szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie neurologii, co w przyszłości zapewni zwiększenie liczby lekarzy specjalistów w tej dziedzinie. Dzięki zwiększeniu liczby lekarzy neurologów pacjenci cierpiący na schorzenia neurologiczne uzyskają łatwiejszy i szybszy dostęp do lekarzy specjalistów i do specjalistycznych świadczeń neurologicznych.

W Polsce jest ok. 5 mln osób chorych na choroby neurologiczne – nie licząc pacjentów z udarami mózgu. Leczenie chorób mózgu kosztuje więcej niż chorób kardiologicznych, onkologicznych i cukrzycy łącznie – informuje Polskie Towarzystwo Neurologiczne. Według ostatnich światowych szacunków – co trzecia osoba doświadczy w swoim życiu zaburzeń funkcjonowania mózgu.

źródło: Politykazdrowotna.com