Nawigator Pacjenta – poradnik jak poruszać się po systemie ochrony zdrowia

 2 minuty

prawa-pacjenta

„Nawigator Pacjenta” to opracowanie w formie pytań i odpowiedzi, które pokazuje jak poruszać się w systemie ochrony zdrowia w Polsce. Poradnik przygotował Rzecznik Praw Pacjenta.

Czym jest „Nawigator Pacjenta”?

Opracowana przez Rzecznika Praw Pacjenta publikacja w prosty i zrozumiały sposób wyjaśnia skomplikowane kwestie, które często nurtują pacjentów poszukujących drogi do szybkiego uzyskania pomocy i skutecznego leczenia. Jak czytamy w uzasadnieniu, to ważne, by pacjent był świadomy swoich praw i możliwości, stając się bardziej aktywnym uczestnikiem procesu leczenia”.

Dzięki poradnikowi można dowiedzieć się jak działa podstawowa opieka zdrowotna, opieka szpitalna i specjalistyczna, a także opieka nad ciężarną i dzieckiem. Publikacja w jasny sposób wyjaśnia zasady refundacji leków oraz wyrobów medycznych. Odpowiada na pytania dotyczące działania transportu sanitarnego i zaświadczeń lekarskich oraz opieki hospicyjnej. Z nawigatora pacjent dowie się jakie przysługują mu prawa, a także jakie badania profilaktyczne może wykonać.

„To praktyczne i aktualne narzędzie dla pacjentów, ale też nieocenione źródło wiedzy dla pracowników placówek medycznych” – czytamy w uzasadnieniu RPP.

„Nawigator Pacjenta” znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Gov.pl