Największe takie badanie na świecie – test może wykryć aż 50 rodzajów raka

 2 minuty

Brytyjska państwowa służba zdrowia rozpoczęła największe na świecie badanie, które pomoże wykryć aż 50 rodzajów nowotworów – informuje serwis Medexpress.pl, powołując się na publikację „The Guardian”. Dla ochotników biorących udział w tym przedsięwzięciu oznacza to możliwość walki z choroba, zanim pojawią się jej pierwsze objawy.

Test Galleriego, czyli badanie genetyczne, pozwoli określić, czy dany pacjent ma już komórki rakowe. Dyrektor naczelny NHS England, Amanda Pritchard powiedziała, że szybki i prosty test może oznaczać początek rewolucji w wykrywaniu i leczeniu raka.

W badaniu weźmie udział 140 tys. ochotników (w wieku od 50-77 lat). Uczestnicy, u których w ciągu ostatnich trzech lat nie zdiagnozowano raka, zostaną poproszeni o oddanie pierwszej próbki krwi w mobilnej klinice testowej, a kolejne próbki rok i dwa lata później.

Dalsze studia nad testem Galleriego

„Musimy dokładnie przestudiować test Galleriego, aby dowiedzieć się, czy może on znacznie zmniejszyć liczbę diagnozowanych nowotworów na późnym etapie ich rozwoju” – powiedział Peter Sasieni, profesor profilaktyki raka w King’s College London.

Onkologia w Wielkiej Brytanii

Rak płuc jest zdecydowanie najczęstszą przyczyną zgonów w Wielkiej Brytanii wśród pacjentów onkologicznych. Wcześniejsze badania różnych guzów w stadium od pierwszego do trzeciego wykazały, że test Galleriego wykrył 67 procent z tuzina wcześniej określonych nowotworów, które odpowiadają za około dwie trzecie zgonów w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych oraz ok. 41 procent wszystkich nowotworów.

źródło: Medexpress.pl