Aktualności

10.07.2024

2 minuty

MZ pracuje nad refundowaną receptą farmaceutyczną na szczepionki

Skrót informacji

Resort zdrowia pracuje nad refundowaną receptą farmaceutyczną na szczepionki – poinformowała dyrektorka Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia, Katarzyna Piotrowska-Radziewicz. Oceniła, że regulacja może wejść w życie jesienią 2024 r.

Refundowana recepta farmaceutyczna na szczepionki


Na ostatnim posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia omówiono stan przygotowań do zbliżającego się sezonu infekcyjnego 2024/2025. Piotrowska-Radziewicz poinformowała, że resort pracuje nad refundowaną receptą farmaceutyczną na szczepionki.

„Współpracujemy w tym zakresie z Naczelną Izbą Aptekarską i mamy nadzieję, że uda nam się to przeprocedować w miarę sprawnie. Nie wiem, czy uda się na wrzesień, ale myślę, że jesienią może ta zmiana wejdzie w życie” – zapowiedziała.

Monitoring sytuacji epidemiologicznej w Polsce


Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski zaznaczył, że w kwestii monitorowania sytuacji epidemiologicznej w Polsce to jest ona opanowana.
„Mamy w tej chwili znakomity model: dane z CEZ-u (Centrum e-Zdrowia – PAP). Wystarczy otworzyć stronę z raportami na temat zsumowanych rozpoznań ostrych infekcji układu oddechowego. Mamy tam wszystko (...). Są to raporty z wszystkich wizyt u lekarzy w całej Polsce” – powiedział.

Jego zdaniem na podstawie tych danych można dokładnie prześledzić, jak wygląda zachorowalność na różne choroby zakaźne, takie jak grypa, covid czy RSV, z podziałem na województwa i grupy wiekowe. „Jest to model, który obowiązuje w Europie (...). Idziemy dokładnie tym samym torem” – mówił. Podkreślił, że istotne jest, aby lekarze zlecali pacjentom wykonywanie testów combo. Zaznaczył, że od końca roku NFZ płaci placówkom POZ za to, że został wykonany test, bez konieczności wpisania do systemu jego wyniku.

„Spowodowało to powstanie luki. Będę postulował zmiany, bo wydaje się, że byłoby zdecydowanie skuteczniejsze, gdyby rozliczanie następowało po wpisaniu wyniku, nie tylko dodatniego” – ocenił.

Zbliża się okres chorobowy


Dr Grzesiowski podkreślił, że zbliża się jesień, a więc sezon chorobowy. Przyznał, że nie ma jeszcze zatwierdzonej nowej szczepionki przeciw COVID-19.
„Jednak musimy być przygotowani na taką sytuację, że pojawi się ta szczepionka na przykład za miesiąc czy za dwa i musimy mieć system gotowy do tego, by tę szczepionkę kupić i zadysponować” – zastrzegł.

Wiceminister Zdrowia, Urszula Demkow zaznaczyła, że istotne jest, aby rozpocząć szczepienia przeciw grypie przed rozpoczęciem sezonu grypowego. Zapewniła, że będzie starała się przyspieszyć wdrożenie kampanii szczepionkowej. (PAP)


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

Eksperci: mięsaki powinny być leczone w specjalistycznych ośrodkach

Następny artykuł

Powstaje europejska aplikacja do monitoringu kleszczy

Polecane dla Ciebie

Szkolenia