MZ ogłasza konkurs – w puli 2,5 mld zł dla szpitali onkologicznych

 2 minuty

gen-tob

Resort zdrowia ogłasza konkurs na dofinansowanie szpitali onkologicznych z Funduszu Medycznego. Placówki mogą starać się o środki na budowę, przebudowę i modernizację budynków oraz doposażenie w sprzęt.

Konkurs na dofinansowanie szpitali onkologicznych

Szef resortu zdrowia w obecności Premiera RP ogłosił konkurs na dofinansowanie szpitali onkologicznych. Propozycje projektów strategicznych będzie można składać od 6 marca 2023 r.

„Walka z rakiem musi wiązać się z działaniami systemowymi” – podkreśla premier Mateusz Morawiecki. „Do 2030 r. na onkologię, w różnych programach, trafi co najmniej 10 mld zł. To rewolucja w leczeniu nowotworów. Wdrażamy najnowsze procedury, inwestujemy w oddziały i leki, bo dobro pacjenta jest najważniejsze” – dodaje.

Kwota dofinansowania

Łączna kwota dofinansowania z Funduszu Medycznego dla szpitali onkologicznych wynosi 2,5 mld zł. Minimalna wartość projektu strategicznego zgłoszonego do konkursu to 50 mln zł. Szpitale mogą ubiegać się maksymalnie o 300 mln zł dotacji celowej. Nabór projektów potrwa do 5 maja 2023 r.

„Kompleksowe leczenie nowotworów prowadzi w Polsce ok. 40 placówek. W konkursie wyłonimy kilkanaście najlepszych projektów. Nie wykluczamy jednak zwiększenia puli środków” – zapowiada minister Adam Niedzielski.

Zmiana organizacji leczenia onkologicznego

Jak podkreślali obecni podczas konferencji prof. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii oraz prof. Krzysztof Składowski, dyrektor oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Gliwicach, dofinansowanie poprawi dostęp do nowoczesnej diagnostyki i terapii.

„Zmieniamy organizację leczenia onkologicznego. Jeden ośrodek przeprowadzi pacjenta przez cały proces – od diagnostyki, przez leczenie, po rehabilitację. Perspektywa pacjenta musi być najważniejsza” – podkreśla minister zdrowia.

Wnioski o dofinansowanie będzie można składać wyłącznie w formie elektronicznej. O tym, co powinna zawierać zgłoszenie i dokumentacja projektu oraz wszelkie szczegóły dotyczące uczestnictwa w konkursie znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Gov.pl