MZ: od 1 czerwca szpitale jednoimienne mają wracać do dawnych funkcji

 2 minuty

stojak z kroplowka na tle korytarza szpitalnego

źródło: Rynekaptek.pl

Szef resortu zdrowia na konferencji prasowej podkreślił, że duże ogniska zakażeń w kraju zostały opanowane. Wskazywał, że oprócz woj. śląskiego liczba nowych przypadków zachorowań nie jest duża. Wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie także na Śląsku ta liczba będzie malała.

„Jeśli patrzymy na ilości wolnych łóżek w szpitalach jednoimiennych i oddziałach zakaźnych, to na prawie 11 tys. zabezpieczonych łóżek mamy około 2,2 tys. pacjentów” – powiedział Minister Szumowski.

Jak dodał, to pokazuje, że coraz mniejsza jest groźba przepełnienia szpitali. „W związku z tym podjęliśmy decyzję, że sukcesywnie będziemy przywracać funkcję normalnej pracy w szpitalach jednoimiennych. Oczywiście zaczniemy od miejsc, gdzie jest najmniej nowych zakażeń, najmniej pacjentów” – poinformował Minister Zdrowia. Jak dodał, proces ten rozpocznie się od 1 czerwca br. Poprzedzą go konsultacje z wojewodami i z dyrektorami wojewódzkimi NFZ.

„Epidemia nie znika, być może mamy dołek w przebiegu tej epidemii, ale z drugiej strony wykorzystajmy to do pracy na rzecz pacjentów zupełnie innych niż COVID, gdzie przecież oni cały czas czekają na to, żeby to wszystko ruszyło” – podkreślił Łukasz Szumowski.