MZ: marże apteczne i hurtowe będą podniesione

 2 minuty

aptekarz przed komputerem

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zapowiedział podniesienie marży w aptekach i hurtowniach, które nie zmieniały się od 2012 r. – donosi Politykazdrowotna.com.

Planowana zmiana marż aptecznych

Wiceszef resortu zdrowia powiedział na konferencji prasowej, że ostatnio pojawiało się dużo informacji na temat kondycji finansowej branży aptekarskiej.

„Dla nas ta branża jest podstawowym bezpieczeństwem lekowym naszych pacjentów, widzimy, że ostatni okres związany ze wzrostem cen nie ominął też aptek, więc planujemy zmianę marż aptecznych, które nie zmieniły się od 2012 r. Uzgodniliśmy, że zostaną one zwiększone” – zadeklarował wiceminister Maciej Miłkowski.

Maciej Miłkowski zapowiedział, że będzie kilka elementów proponowanych zmian, które wpłyną na rentowność aptek. Dodał, że resort myśli o całej dystrybucji, ma więc przygotowane przepisy również dla marż hurtowych. „Chcemy, żeby ten rynek się rozwijał i żebyśmy nie mieli problemów z dostępem do leków” – tłumaczył.

Prezes NRA: To bardzo dobra deklaracja

Deklarację wiceministra Miłkowskiego skomentowała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

„Jeżeli chodzi o marże i sytuację ekonomiczną rynku aptecznego i hurtowego, to bardzo dobra deklaracja, że w najbliższym czasie będą wprowadzane zmiany w tym zakresie, bo sytuacja ekonomiczna aptek jest trudna” – mówiła Prezes Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

źródło: Politykazdrowotna.com