MZ: darmowe leki dla dzieci i seniorów od 1 stycznia 2024 r. lub od września br.

 2 minuty

leki-75-plus

„Analizowaliśmy scenariusz przyjęcia projektu od 1 stycznia 2024 r., ale mamy też wyliczone koszty scenariusza związanego z wprowadzeniem darmowych leków od września tego roku” – mówi szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski, o czym donosi serwis Medexpress.pl.

MZ: Projekt ustawy jest już gotowy

Szef MZ, pytany o zapowiedziany program darmowych leków dla osób po 65. roku życia i przed 18. rokiem życia, poinformował, że projekt ustawy w tej sprawie jest już praktycznie przygotowany.

„Czekamy na decyzję o jego wejściu na posiedzeniu Rady Ministrów i jego akceptację przez rząd. Analizowaliśmy scenariusz przyjęcia tego projektu od roku 1 stycznia 2024, ale w razie czego mamy też wyliczone koszty scenariusza związanego z wprowadzeniem darmowych leków od września tego roku. Jednak data to kwestia decyzji kierownictwa PiS” – zaznaczył Niedzielski.

Rozszerzenie listy z 2 tys. do 4 tys. pozycji

Pytany, czy lista darmowych leków jest obecnie poszerzona, minister podał, że lista leków w ramach programu 75 plus obejmuje ponad 2 tys. pozycji.

Chcemy, żeby lista powiększyła się do ponad czterech tys. leków, czyli tej górnej granicy wszystkich leków, które dziś są refundowane w jakimkolwiek zakresie. Celem optymalnym jest więc podwojenie listy darmowych leków” – zapowiedział Niedzielski.

źródło: Medexpress.pl