MZ analizuje rozszerzenie programu leków dla seniorów

 2 minuty

leki-75-plus

Ministerstwo Zdrowia cały czas analizuje możliwości rozszerzenia programu bezpłatnych leków dla seniorów na młodszą populację – przypomina serwis Medexpress.pl. „Mówimy jednak o kosztach liczonych w miliardach złotych” – mówi szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski.

Szerszy dostęp do listy S

Pytanie o obniżenie granicy wieku uprawniającej do korzystania z listy „S” padło podczas rozmowy w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który rozpoczął się w poniedziałek. Adam Niedzielski poinformował po raz kolejny, że resort zdrowia cały czas analizuje taką możliwość.

„Decyzja jeszcze nie została podjęta. Trzeba sobie zdawać sprawę, że obniżenie poprzeczki o pięcioletni przedział wiekowy, są to pieniądze rzędu kilku miliardów złotych” – podkreślił Adam Niedzielski. „Prowadzimy symulacje różnych scenariuszy, w tym obniżenia granicy wieku w tym programie. Na razie decyzja jeszcze nie została podjęta” – zaznaczył, dodając, że jeśli pojawi się przestrzeń finansowa, rozszerzenie programu bezpłatnych leków dla seniorów będzie traktowane w sposób priorytetowy.

Leki 75 plus

W tej chwili z programu mogą korzystać osoby powyżej 75 roku życia. Lista bezpłatnych preparatów dla seniorów z roku na rok jest poszerzana o kolejne substancje czynne. W ramach programu w latach 2016-2022 i 2023 resort zdrowia wydał na leki 75 plus blisko 4,5 mld zł. Według wyliczeń ministerstwa, z programu od początku jego istnienia skorzystało ponad 3,8 mln świadczeniobiorców, a liczba wydanych opakowań leków sięga 403 mln.

źródło: Medexpress.pl