Mandaty za nieszczepienie – szef MZ: to na razie tylko pomysł, nie ma projektu ustawy

 2 minuty

szczepienia-apteki-zarobki

Na Senackiej Komisji Zdrowia poświęconej tematowi szczepień został przedstawiony pomysł na uskutecznienie walki ze zjawiskiem uchylania się od szczepień obowiązkowych – informuje serwis Medexpress.pl. Chodzi o zastąpienie grzywny administracyjnej mandatami. „To w tej chwili tylko pomysł” – wyjaśnia Minister Zdrowia, Adam Niedzielski.

Mandaty dla uchylających się od obowiązkowych szczepień

„Mamy do czynienia ze zjawiskiem uchylania się od szczepień z kalendarza szczepień. Staramy się z tym walczyć. Wprowadzenie elektronicznej karty szczepień pozwala sprawdzić, czy realizowany jest ten kalendarz. Drugi sposób to zastąpienie grzywny nakładanej w postępowaniu administracyjnym przez mandat” – mówi minister Niedzielski.

Pomysł został przedstawiony podczas czerwcowego posiedzenia Senackiej Komisji Zdrowia. Dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia Dariusz Poznański powiedział wówczas, że potrzebne jest uszczelnienie systemu poprzez stworzenie właściwych ram prawnych. Służyć ma temu przygotowywana nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych.

Obowiązkowa karta szczepień

„Planujemy szereg zmian, między innymi wprowadzenie obowiązku elektronicznej karty szczepień. Teraz jest ona fakultatywna. Zmiana ta w istotny sposób poprawi informację o poziomie zaszczepienia wśród dzieci i młodzieży. Nie będziemy musieli już polegać na rocznych raportach z podstawowej opieki zdrowotnej – powiedział dyrektor departamentu.

„Chodzi o uproszczenie mało skutecznej i zawiłej procedury administracyjnej. To są rozważania, które zostały przedstawione, ale nie ma jeszcze żadnego projektu ustawy, w którym by się takie przepisy znalazły. To w tej chwili tylko pomysł” – wyjaśnia Minister Zdrowia.

Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w ubiegłym roku od obowiązkowych szczepień ochronnych uchylało się niemal 6,4 tys. osób. Wystawionych zostało prawie 3,2 tys. tytułów wykonawczych.

źródło: Medexpress.pl