Majówka dla każdego

 7 minut

Ośmioletni syn razem z ojcem marzą o zwiedzaniu kompleksu wojskowych bunkrów. Starsza córka ma ochotę na szybki wypad do Rzymu, a znajoma próbuje wyciągnąć cię na spacer z kijkami po mazurskich lasach. A ty marzysz tylko o masażu w SPA, wonnych olejkach i kąpieli w płatkach róż. I jak tu dojść do porozumienia? A może wcale nie trzeba! Wszak w maju weekend mamy niejeden, a wiosna dopiero co się rozkręca. Jeśli więc zasmakujecie w szybkich kilkudniowych wypadach, przed wami jeszcze wiele ciepłych dni wolnych, w sam raz na szybki, aktywny wypoczynek.

Coś dla pań

Na początek coś dla płci pięknej. Majowy weekend z przyjaciółką (albo przyjaciółkami) to doskonała okazja, by odetchnąć nieco od domowych obowiązków i nabrać sił, z których wyzuła nas zbyt długa tegoroczna zima. Gdzie w takim razie warto wybrać się na typowo „babski wypad”? Może do ośrodka SPA – na przykład do Świeradowa Zdroju, największego i najbardziej popularnego uzdrowiska w polskich Karkonoszach. Urocze miasteczko, dzięki unikalnemu położeniu i źródłom wód mineralnych, od lat przyciąga rzesze kuracjuszy. Tutejsze powietrze, gleba i woda przesycone są szlachetnym, unikalnym gazem – radonem, o udowodnionym dobroczynnym wpływie na organizm. Kąpiele radonowe zalecane są osobom ze schorzeniami reumatycznymi, narządu ruchu oraz układu oddechowego. Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa jest jednym z dwóch w Polsce oferującym zabiegi lecznicze na bazie radonu na tak dużą skalę. Oferta Spa & Wellness jest tutaj niezwykle bogata i obejmuje m.in. kąpiele w wodzie radonowej, kąpiele w algach lub mleku, masaże relaksacyjne pałeczkami bambusowymi, z czekoladą lub miodem i kapsułę młodości. Trzydniowy pakiet o nazwie „Bądź piękna w weekend” lub „Wiosenna piękność” obejmuje 3 noclegi, pełne wyżywienie i ok. 14 zabiegów. Po zabiegach warto wybrać się na spacer. Świeradów to serce gór Izerskich – rusza stąd Główny Szlak Sudecki, najpiękniejsza z okolicznych tras pieszych. Warto wspiąć się na Stóg Izerski albo Sępią Górę, by zobaczyć panoramę Pogórza Izerskiego, Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy.

Rodzinny spacer z kijami

Jeśli czujesz, że po zimowej zawierusze tobie i twojej rodzinie brakuje ruchu, warto jeden z majowych weekendów zaplanować na Mazurach, a dokładnie udać się do Iławy, Ostródy czy Mrągowa, które wespół pretendują do miana polskich stolic Nordic Walking. Ta nowoczesna forma rekreacji zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników, a Mazury to wprost wymarzone miejsce do jej uprawiania. Niepowtarzalny krajobraz, świeże powietrze, jeziora, pachnące sosnowe lasy… W samym środku tego raju, między puszczą Piską i Mazurskim Parkiem Krajobrazowym leży Mrągowo. W tutejszym Centrum Kultury i Turystyki regularnie odbywają się zajęcia, można też wypożyczyć sprzęt, czyli kijki (koszt: 5 zł). Nordic Walking to idealny trening dla układu krążenia i serca, rozwija wszystkie grupy mięśniowe. W takim marszu doskonale też spala się zbędne kalorie, których po wielkanocnych biesiadach chyba każdy czuje w swym ciele nadmiar. Dla początkujących dobrą opcją będzie skorzystanie z porad wykwalifikowanego trenera. Uprawianie Nordic Walking pod okiem instruktora to już stały element w ofercie większości mazurskich hoteli i pensjonatów. Na terenie Mazur Zachodnich trenerami Nordic Walking dysponują między innymi: Hotel Anders, Hotel Dr Irena Eris SPA, Hotel Młyn Klekotki, Osada Danków i Hotel Miłomłyn.

Coś dla panów

Pora na męskie przygody. Zarówno młodsi, jak i starsi wielbiciele historii i militariów z pewnością będą zachwyceni wizytą w Wilczym Szańcu, którego pozostałości możemy oglądać dziś w Gierłoży (niegdyś Wolfsschanze), niedaleko Kętrzyna. To tu mieściła się słynna kwatera główna Adolfa Hitlera. Twierdzę zaczęto budować w 1940 r. w związku z planowanym atakiem na Związek Radziecki. Na obszarze o powierzchni 2,5 km powstało 80 budowli, w tym 50 bunkrów. O lokalizacji zadecydowały warunki naturalne: stary las mieszany zapewniał całoroczną osłonę obiektów, a rozciągające się na wschód Wielkie Jeziora Mazurskie tworzyły naturalną przeszkodę dla wojsk lądowych. Hitler przebywał w Wilczym Szańcu od 1941 r. W listopadzie 1944 r. na wieść o nadciągającej Armii Czerwonej dowództwo opuściło Wilczy Szaniec, a 24 stycznia 1945 r. wycofujące się wojska IV armii niemieckiej wysadziły wszystko w powietrze. Dziś ogląda się to, co ocalało: bunkry i schrony w różnym stanie. Przez teren szańca prowadzi oznakowana trasa. Na miejscu można wynająć przewodnika, który chętnie oprowadzi nas po terenie. Obiekt jest doskonale przygotowany na przyjęcie turystów – przy wejściu znajduje się spory parking, hotel i restauracja.

A może za granicę?

Wszyscy, którzy podczas jednego z majowych weekendów chcieliby ruszyć się z domu trochę dalej, powinni rozważyć wyprawę przede wszystkim w dwóch kierunkach. Rzym i Londyn to w drugiej połowie maja wprost idealne kierunki dla amatorów tzw. „city break”, czyli weekendowych wypadów do europejskich stolic. Dlaczego akurat te destynacje? To proste! Po wielkich wydarzeniach, które zdominowały te metropolie na przełomie kwietnia i maja (beatyfikacja Jana Pawła II w Watykanie oraz ślub brytyjskiej pary książęcej), będzie tam taniej, łatwiej o nocleg i zdecydowanie mniej tłoczno. Warto zatem czym prędzej zasiąść przed komputerem i sprawdzić oferty tanich przelotów. Pod względem cenowym, wszelkie propozycje tuż po pielgrzymkowo-turystycznym przeładowaniu mogą okazać się wielce kuszące. A jeśli nie Rzym i nie Londyn, to może Barcelona. Koszt wyjazdu zorganizowanego w jednym z biur podróży kształtuje się następująco – lot w obie strony już od 125 zł, nocleg: od 350 zł za dwie doby. Mediolan – lot tam i z powrotem od 145 zł, nocleg: od 280 zł za dwie noce. Paryż – przelot w dwie strony: od 330 zł, zakwaterowanie na dwie doby od 380 zł. Jak widać, wydatek nieduży, za to atrakcji co nie miara. Może też być bliższa Europa. W biurach podróży znajdziemy zatrzęsienie ofert 3-, 5-dniowych wyjazdów autokarowych do Wiednia, Pragi, Budapesztu, Wilna czy Lwowa, których koszt nie przekracza zwykle kilkuset złotych.

***

Informacje praktyczne:
– czterodniowy pobyt w Uzdrowisku Świeradów kosztuje ok. 480 zł/os. (w cenie: zakwaterowanie w Domu Zdrojowym, śniadania i obiadokolacje, wieczorne grillowanie, codziennie spacery z trenerem Nordic Walking, wycieczka do Pragi w cenie pobytu)
– informacje na temat ośrodków propagujących Nordic Walking: www.pfnw.eu (Polska Federacja Nordic Walking); www.nordicwalk.pl (Polska Szkoła Nordic Walking & Wellness); www.nordicwalking.aktivpro.pl
– Wilczy Szaniec: www.wolfsschanze.pl

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej