Legionella wykryta w stołecznym przedszkolu

 2 minuty

przedszkole-legionella

W przedszkolu publicznym numer 20 w Warszawie wykryto bakterię Legionella – poinformował serwis Politykazdowotna.com. Placówka jest cały czas czynna, Sanepid wydał zalecenia.

Komunikat placówki

„Przeprowadzone badania wody na okoliczność występowania bakterii Legionella wykazały pozytywny wynik. Przedszkole ściśle współpracuje z Sanepidem i wykonuje jego zalecenia” przekazała w mediach społecznościowych placówka.

W oświadczeniu podkreślono, że Legionellą nie można zarazić się od chorego człowieka ani nawet pijąc skażoną wodę.

„Do zakażenia dochodzi tylko poprzez wdychanie aerozolu skażonej wody” – dodano w oświadczeniu placówki. Placówka jest czynna, ponieważ jak zaznaczono, w warunkach przedszkolnych do zakażenia może dojść tylko biorąc prysznic.

Sanepid nie zaleca zamknięcia placówki, wydał jednak zalecenia. Natryski mają być zamknięte przez 7 dni, należy rozkręcić prysznice i je zdezynfekować. Badania należy powtórzyć po 7 dniach. Placówka przekazała, że w środę zostanie również przeprowadzone tzw. przegrzanie wody czyli podgrzanie jej do temperatury 70 stopni Celsjusza, w której bakteria ginie.

Aktualne dane

Dotychczas w całym kraju oficjalnie odnotowano 166 potwierdzonych przypadków zakażeń bakterią Legionella. Najwięcej w Rzeszowie 112 i powiecie rzeszowskim 38. Pozostałe 16 przypadków dotyczy innych powiatów. Jak podał w środę dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie Jaromir Ślączka, zmarło już 21 osób z potwierdzonym zakażeniem Legionella pneumophila. U wszystkich osób, które zmarły odnotowano choroby współistniejące.

źródło: Politykazdrowotna.com