Łagodniejsze obostrzenia epidemiczne – na razie w wybranych województwach

 2 minuty

tlum na przejsciu dla pieszych

Od 26 kwietnia br. rząd przywraca naukę hybrydową klas 1-3 w szkołach. Otwarte będą mogły być także zakłady kosmetyczne, fryzjerskie i salony urody. Luzowanie obostrzeń dotyczy 11 województw, w pozostałych 5, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza, dotychczasowe ograniczenia obowiązywać będą bez zmian – informuje Politykazdrowotna.com.

„Pewne apogeum, jeśli chodzi o liczbę nowych zakażeń, hospitalizacji oraz zgonów, trzeciej fali, mamy za sobą – przyznaje Minister Zdrowia Adam Niedzielski i dodaje, że wciąż utrzymują się one na bardzo wysokim poziomie. Choć obserwowany jest spadek średniej liczby zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców we wszystkich regionach, to są regiony, gdzie częstotliwość występowania koronawirusa jest bardzo wysokie. Koreluje ono wraz z wysokim obłożeniem infrastruktury szpitalnej. W zależności od regionu obłożenie łóżek waha się aktualnie od 46% do 77%, a respiratorów od 52% do 84%. Jak poinformował Adam Niedzielski, pod tymi względami najgorzej jest w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim oraz opolskim. W tych województwach dotychczasowe obostrzenia obowiązywać będą bez zmian.

W pozostałych 11 województwach, od 26 kwietnia:

  • przywrócona zostanie edukacja hybrydowa w klasach 1-3,
  • nastąpi otwarcie salonów urody, zakładów fryzjerskich i kosmetycznych.

„W przyszłym tygodniu przedstawimy bardziej szczegółowy plan odmrażania różnych branż gospodarki na maj” – mówi Adam Niedzielski. Dodaje, że będzie on uwzględniał działania w obszarze branży gastronomicznej, weselnej czy sportowej.

źródło: Politykazdrowotna.com