Kulturalna Prezydencja – tego nie możesz przegapić!

 6 minut

Film

Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy
Warszawa: 7-16.10.2011
WFF jako pierwszy festiwal filmów fabularnych w Polsce otrzymał akredytację Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Producentów Filmowych (FIAPF), uznawaną powszechnie za międzynarodowy znak najwyższej jakości wśród imprez filmowych. W 2009 r. FIAPF zaliczyła imprezę do elitarnej kategorii „międzynarodowych festiwali konkursowych”. Tym samym WFF dołączył do grupy światowej czołówki festiwali – w Cannes, Berlinie, Wenecji, San Sebastian, Locarno, Karlowych Warach, Tokio, Mar del Plata, Moskwie, Montrealu, Szanghaju i Kairze.
szczegóły: www.wff.pl

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda & Anima
Kraków: 18-24.11.2011
Jest najstarszą w Polsce międzynarodową imprezą filmową, konfrontującą osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata. Podczas festiwalu odbywają się też warsztaty filmowe: scenariuszowe, reżyserskie, operatorskie, montażowe oraz warsztaty animacji, prowadzone przez znanych artystów oraz pedagogów z najlepszych filmowych uczelni. Festiwal ma uznaną na świecie pozycję i z roku na rok zdobywa coraz większą popularność, zarówno wśród artystów, jak i wśród widzów.
szczegóły: www.etiudaandanima.com

Festiwal Plus Camerimage
Bydgoszcz: 26.11-03.12.2011
Jedyny festiwal na świecie w całości poświęcony sztuce tworzenia obrazu filmowego oraz jej twórcom – autorom zdjęć filmowych. Poza głównym konkursem festiwal obejmuje m.in. konkurs Filmów Polskich, Konkurs Filmów Dokumentalnych pod nazwą „Obraz świata – Świat w obrazach”, Konkurs Etiud Studenckich czy Konkurs Wideoklipów. Ponadto pokazy specjalne, premiery, przeglądy, retrospektywy, spotkania, wystawy i koncerty. W ostatnich latach imprezę odwiedzało wielu uznanych twórców światowego kina, m.in: Keanu Reeves, Bill Murray, Charlize Theron, Willem Dafoe, Ed Harris, Val Kilmer, Ralph Fiennes czy David Lynch.
szczegóły: www.pluscamerimage.pl

Teatr

Międzynarodowy Festiwal Tańca
Współczesnego Ciało/Umysł
Warszawa: 17.09-02.10.2011
Jeden z najważniejszych festiwali tańca w Polsce, prezentujący światowe osiągnięcia w tej dziedzinie oraz nowe nurty sztuki tanecznej. W tym roku odbędzie się po raz dziesiąty. Wspiera kreatywność, progresywne propozycje i nową jakość w tańcu. C/U to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, które stwarza możliwości zapoznania się z nowym myśleniem, zrywa ze standardowymi rozwiązaniami twórczymi, otwiera na eksperymenty, prowokuje do myślenia.
szczegóły: www.cialoumysl.pl

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży „Korczak”
Warszawa: 3-8.10.2011
Największy w Polsce przegląd form teatralnych stosowanych w teatrze dla młodego widza. Do udziału w festiwalu zapraszane są zawodowe zespoły teatralne z kraju i z zagranicy, zarówno te, które posługują się tradycyjnymi technikami teatralnymi, jak i takie, które wprowadzają do spektakli nowoczesne rozwiązania.
szczegóły: www.korczak-festiwal.pl

Międzynarodowy Festiwal Teatralny
Dialog – Wrocław
Wrocław: 7-15.10.2011
Festiwal zdobył już tytuł jednego z najważniejszych artystycznych wydarzeń w Polsce i jednego z ważniejszych w Europie. 16 wyselekcjonowanym spektaklom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i zaproszonymi gośćmi, wystawy i projekcje. Ponadto warsztaty dla młodych krytyków, a tydzień intensywnych prezentacji zamknie dyskusja z udziałem wybitnych osobowości współczesnej humanistyki.
szczegóły: www.dialogfestival.pl

28. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej
Tarnogród: 14-17.10.2011
„Zlot” najciekawszych wiejskich zespołów teatralnych, rekonstruujących na scenie stare ludowe tradycje i obyczaje z różnych regionów Polski. Sejmik ma na celu ocalenie od zapomnienia obrzędów takich jak: gody, zapusty, noc świętojańska, wicie wianków, chodzenie z gwiazdą, wesele, chrzciny, ostatni różaniec itp. oraz zanikających czynności gospodarskich.
szczegóły: www.tok.lbl.pl

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Demoludy
Olsztyn: 17-22.10.2011
Podczas 5. edycji imprezy jej dotychczasowa formuła, z geograficznym kluczem, ukazującym grupy teatralne z poszczególnych krajów byłego „bloku wschodniego”, zostanie wzbogacona o estetyczny, wspólny dla wszystkich prezentowanych spektakli, kwantyfikator. Będzie nim szeroko rozumiana groteska. Stąd hasło przewodnie tegorocznej odsłony „Demoludów” brzmi: „W krzywym zwierciadle”. Zaproszone zostały teatry z Węgier, Czech, Rumunii i Polski.
szczegóły: www.demoludy.art.pl

Muzyka

Szalone Dni Muzyki
Warszawa: 29.09-02.10.2011
Festiwal ma na celu popularyzowanie muzyki klasycznej poprzez jej niekonwencjonalną, swobodną prezentację, z zachowaniem najwyższego poziomu artystycznego. 4 dni, 70 koncertów i 400 artystów. Do tego symboliczne ceny biletów: 5/7/10 zł i przystępna długość koncertu: maks. 45 minut.
szczegóły: www.teatrwielki.pl

Plateaux Festival
Warszawa: 22-25.09.2011
Cztery dni ze sztuką audiowizualną: instalacje i performanse, filmy eksperymentalne, video-art, muzyka elektroniczna, elektroakustyczna i awangardowa, sound-art i vj-art. Festiwal form audiowizualnych Plateaux Festival to wydarzenie unikatowe w skali europejskiej, porównywalne do tak uznanych i rozpoznawalnych przedsięwzięć, jak niemieckie Transmediale czy austriacka Ars Electronica.
szczegóły: www.plateauxfestival.pl

Nostalgia Festival
Poznań: 1-15.12.2011
Osią, wokół której budowany jest program imprezy, jest twórczy stosunek do narodowych korzeni muzycznych. Utwory twórców z Armenii, Estonii, Ukrainy czy Włoch, w wykonaniu największych gwiazd współczesnej muzyki kameralnej z całej Europy, płynnie łączą się z dźwiękami klasycznych dzieł cenionych kompozytorów sprzed wieków oraz współczesnymi interpretacjami. Tegoroczna edycja festiwalu jest dedykowana w całości muzyce Estonii.
szczegóły: www.nostalgiafestival.pl

Festiwal Sacrum Profanum
Kraków: 11-17.09.2011
To będzie wielkie święto amerykańskiego minimalizmu, a do tego 75. urodziny Steve’a Reicha – ikony gatunku. Na program festiwalu złożyły się cztery projekty: „Modern Classic”, prezentujący muzykę Steve’a Reicha i jego przyjaciół, „Made in Poland – Miłosz Sounds”, przedstawiający nowe utwory sześciu wybitnych kompozytorów polskich młodego pokolenia, w mistrzowskich wykonaniach czołowych zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki współczesnej, „Debuts”, dedykowany młodym zespołom wchodzącym na rynek oraz „Freak”, który wytyczy nowy rozdział w rozwoju festiwalu. Ponadto spotkanie gitarzysty Radiohead – Jonny’ego Greenwooda ze Steve’em Reichem, które będzie wydarzeniem bez precedensu.szczegóły: www.sacrumprofanum.com

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej