Kraków: Studenci zapowiadają wielką akcję krwiodawstwa na 2 czerwca br.

 2 minuty

dawcy krwi

Studenci farmacji oraz analityki medycznej zapowiedzieli wielką akcję krwiodawstwa na 2 czerwca br. na Wydziale Farmacji UJ w Krakowie Prokocimiu. Zachęcają do przyjścia każdego, kto spełnia kryteria dawcy – informuje serwis Naukawpolsce.pap.pl.

Zapowiedziana na 2 czerwca br. akcja krwiodawstwa odbędzie się w ramach dwóch szerszych przedsięwzięć: „Vampire cup” – organizowanego przez Międzynarodową Federację Studentów Farmacji oraz „PanDa Kropelkę” zainicjowanego przez Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych UJ CM. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez studentów, osoby chcące oddać krew muszą się wcześniej zapisać za pośrednictwem specjalnego formularza dostępnego na facebookowym profilu akcji. Krwiobus będzie zaparkowany na terenie Wydziału Farmacji, przy domach studenckich, w Krakowie Prokocimiu. Wydarzenie współorganizuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa Krwiolecznictwa w Krakowie.

W Polsce w ciągu roku przeprowadzanych jest około 1,7 mln transfuzji ratujących życie i zdrowie ludzi. Nie istnieje żaden substytut krwi, jej jedynym źródłem są inni ludzie – dawcy, którzy dobrowolnie oddają krew. Jednorazowo pobierane jest 450 ml, co stanowi stosunkowo niewielką ilość, a może pomóc nawet trzem osobom.

„Vampire cup” to akcja Międzynarodowej Federacji Studentów Farmacji, w ramach której organizacje członkowskie rywalizują w ilości oddanej krwi. Podejmowane są także inne działania mające celu popularyzację krwiodawstwa. Z kolei „PanDa Kropelkę” jest coroczną inicjatywą Studenckiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych UJ CM. Akcja promuje krwiodawstwo, a także poszerza wiedzę na temat krwi i jej składników.

źródło: Naukawpolsce.pap.pl