Kraków: operacja porównywalna do lądowania na Księżycu

 2 minuty

operacja-serca

Skomplikowaną operację, polegającą na całkowitej przebudowie serca 1,5-rocznego chłopca przeprowadził Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie – donosi serwis Naukawpolsce.pl. Lecznica poinformowała, że była to pierwsza taka operacja w Europie. Główny lekarz operujący porównał taką operację do lądowania na Księżycu.

Operacja przebudowy serca dziecka

W środę Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie (USDK) przekazał na swojej stronie internetowej, że lekarze Kliniki Kardiochirurgii przeprowadzili skomplikowaną operację serca 1,5-rocznego Januszka – serce dziecka wymagało całkowitej przebudowy. Lecznica podała, że była to pierwsza taka operacja w Europie.

„Każdy element serca: aorta główna, prawa i lewa tętnica płucna, naczynia wieńcowe, przedsionek – wszystkie te elementy musiały ulec przebudowie, tak, aby przywrócić prawidłowy przepływ krwi. Była to wręcz zamiana funkcjonowania komór serca. Tylko tak można było uratować życie Januszka” – powiedział główny lekarz operujący profesor Tomasz Mroczek, kierownik Kliniki Kardiochirurgii USDK. Jednocześnie porównał taką operację do „lądowania na Księżycu”.

Operacja zakończyła się sukcesem, dzięki miesiącom przygotowań i współpracy różnych grup medycznych.

„Dla nie tylko polskich, ale i europejskich pacjentów, jest to bardzo dobra wiadomość: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie oferuje teraz leczenie dostępne wcześniej tylko w Stanach Zjednoczonych” – poinformowała placówka.

źródło: Naukawpolsce.pl