Kolejne obostrzenia i czekanie na efekt

 2 minuty

mezczyzna w garniturze na tle interaktywnego wykresu

źródło: Politykazdrowotna.com

„Perspektywy dla epidemii są nieznane, a jej skutki mogą być tragiczne. Zdaniem ekspertów listopad będzie jednym z najtrudniejszych okresów w czasie pandemii. Dlatego kolej nowe restrykcje są bardzo potrzebne” – przyznał w środę 4.11 premier Mateusz Morawiecki. „Dzisiejsza liczba 25 tys. nowych zakażeń to zbyt dużo, by mówić o stabilizacji” – dodał.

Lista obostrzeń:

  • Od poniedziałku uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych nie pójdą do szkół. Nauczanie w tych klasach będzie odbywać się w sposób zdalny. Praca zdalna dla uczniów starszych przedłużona zostanie do końca listopada.
  • Od soboty, do końca listopada zamknięte zostaną także ośrodki kulturalne (np. teatry, kina, muza, galerie sztuki).
  • Ograniczenia obejmą także obiekty hotelarskie, które będą dostępne tylko dla gości odbywających podróże służbowe.
  • Od soboty zamknięte zostaną galerie handlowe, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, galerii i sklepów usługowych.
  • Wprowadzono nowe progi bezpieczeństwa dla mniejszych sklepów (o powierzchni poniżej 100m2). Będzie to 1 osoba przypadająca na 10m2.

Jak stwierdził premier Morawiecki, obecnie jesteśmy „o krok przed granicą całkowitego lockdownu”, który oznaczać będzie całkowite zamknięcie wszystkich przedsiębiorstw i zakaz wychodzenia z domu. Progiem dla wprowadzenia całkowitego lockdownu będzie liczba przypadków przekraczająca 70-75 zachorowań na 100 tys. mieszkańców w skali kraju, przez 7 dni. Obecnie średnia liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekracza 50 zakażeń. Jeżeli liczba przypadków będzie powyżej 25, ale poniżej 50, jest możliwość powrotu do stref czerwonych.