KIS: nie ma potrzeby przechowywania papierowych faktur

 2 minuty

Kobieta skanuje kod kreskowy leku lub suplementu

źródło: Dzp.pl/blog / Rynekaptek.pl

Taką – jak donosi Rynekaptek.pl – interpretację na zapytanie spółki wydał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, o której poinformowała kancelaria DZP.

Spółka prowadząca w Polsce sieć aptek wystąpiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o interpretację indywidualną w związku z chęcią wprowadzenia w ramach swojej działalności zmian w systemie przechowywania faktur, które pozwolą na ograniczenie kosztów w zakresie ich archiwizacji. Chodziło o dwa sposoby obrotu fakturami VAT, które są stosowane w jej aptekach.

Pierwszy z nich dotyczy faktur dokumentujących zakup towarów do apteki – każda apteka znajdująca się w sieci aptek, posiada system do ewidencji transakcji zakupu i sprzedaży aptek, tzn. KS-AOW. Wspomniany program jest zsynchronizowany z głównym systemem księgowym KS-FKW z którego na co dzień korzysta spółka. W tym systemie funkcjonują dwie formy faktur – papierowe, otrzymywane podczas dostaw towarów, oraz elektroniczny obraz faktury (EOF).

Drugi z opisanych systemów dotyczy faktur dokumentujących zakupy inne niż zakupów towarów do aptek. W tym przypadku funkcjonuje faktura papierowa – wysyłana przez kontrahentów – oraz jej skan zapisywany w systemie spółki.

W obydwu przypadkach spółka chciałaby po zapisaniu faktur w formie elektronicznej/EOF ich papierowe wersje niszczyć i utylizować. W jej ocenie archiwizowanie i przechowywanie faktur zakupu wyłącznie w formie elektronicznej, jest zgodne z przepisami ustawy VAT.

Dyrektor KIS podzielił to stanowisko, iż apteka nie musi przechowywać faktur w formie papierowej.

Więcej na ten temat przeczytają Państwo TUTAJ.