Jak dbać o słuch? – profilaktyka według ekspertów NFZ

 3 minuty

zaburzenia-sluchu

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że słyszymy coraz gorzej. Do 2050 r. jedna na cztery osoby będzie żyć z pewnym stopniem ubytku słuchu. W Polsce niedosłuch i inne problemy ze słuchem dotyczą 6 proc. populacji. O tym, jakie działania profilaktyczne należy podjąć, by cieszyć się dobrym słuchem na długie lata, przypominają eksperci Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dlaczego gorzej słyszymy?

To, jak słyszymy i czy możemy bez problemu się komunikować, wpływa na komfort naszego życia. Nie warto lekceważyć choćby drobnych problemów  ze słuchem. Zdarza się, że pacjenci bagatelizują pierwsze objawy. Wielu z nich nie zgłasza się po pomoc nawet wtedy, gdy niedosłuch poważnie utrudnia im życie.

Liczba osób z niedosłuchem rośnie w wyniku starzenia się społeczeństwa. Coraz częściej problemy ze słuchem mają też młodsi – to efekt życia w hałasie generowanym przez tętniące życiem miasta, ale również głośne sprzęty elektroniczne, przenośne odtwarzacze muzyczne wyposażone w słuchawki, w tym smartfony. Pierwsze objawy pogorszenia słuchu są często przez nas bagatelizowane. Nieleczone, mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje takie jak niedosłuch, wycofanie, demencja.

Działaj profilaktycznie! – co przekazać pacjentowi?

Jeżeli masz 45 lat lub więcej, pamiętaj o kontrolnych wizytach u laryngologa. Po pomoc zwróć się również jeśli masz przewlekłe zapalenie uszu lub niedosłuch, oraz jeśli pracujesz w hałasie. Adresy placówek znajdziesz w wyszukiwarce Gdzie się leczyć otwiera się w nowej karcie.

Dzięki profilaktyce możesz utrzymać dobry słuch i zmniejszyć ryzyko jego utraty.

Dlatego:

  • unikaj hałasu, przycisz radio, telewizor, odtwarzacz muzyki;
  • stosuj ochraniacze na uszy w czasie pracy w hałasie;
  • stosuj środki zmiękczające woskowinę do czyszczenia uszu;
  • leki, które mogą uszkadzać słuch (ototoksyczne) stosuj wyłącznie pod kontrolą lekarza;
  • badaj słuch regularnie.

Więcej informacji na temat działań profilaktycznych dotyczących słuchu znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Nfz.gov.pl