IPOM – nowa usługa na Internetowym Koncie Pacjenta

 2 minuty

ikp

Pacjenci objęci Indywidualnym Planem Opieki Medycznej otrzymali dostęp na swoim IKP do harmonogramu badań, wizyt i konsultacji zleconych przez lekarza POZ – informuje serwis Medexpress.pl.

Indywidualny Plan Opieki Medycznej (IPOM)

Włączenie Indywidualnego Planu Opieki Medycznej (IPOM) do IKP to kolejny krok w budowaniu kompleksowego narzędzia do zadbania o stan swojego zdrowia. Dzięki temu rozwiązaniu pacjenci objęci IPOM w jednym miejscu znajdą wszystkie informacje dotyczące planu leczenia. Chodzi o łatwy dostęp do harmonogramu badań, wizyt i konsultacji.

Indywidualny Plan Opieki Medycznej ustala lekarz pierwszego kontaktu z pacjentem. Po przeprowadzeniu pogłębionego wywiadu i analizie wyników badań diagnostycznych lekarz POZ ocenia aktualny stan zdrowia pacjenta i ustala dalszy plan leczenia, który od teraz jest dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta. IPOM to podstawowe narzędzie opieki koordynowanej.

Nowa jakość leczenia

Opieka koordynowana została wprowadzona w Polsce w październiku poprzedniego roku. Zajmuje się diagnozą i leczeniem, a także profilaktyką i edukacją pacjenta na temat wybranych chorób z dziedziny kardiologii, diabetologii, endokrynologii i pulmonologii. Obejmuje osoby przewlekle chore powyżej 18. roku życia. W ramach opieki koordynowanej lekarz pierwszego kontaktu współpracuje z lekarzami specjalistami, pielęgniarką POZ i dietetykiem.

Pacjent, na każdym etapie leczenia i planowania wizyt, ma zapewnioną opiekę koordynatora, który ustala harmonogram badań, wizyt i konsultacji zleconych przez lekarza POZ oraz porad edukacyjnych i dietetycznych. Koordynator nie musi być lekarzem. Może to być pielęgniarka albo osoba z rejestracji. Koordynator odpowiada za umawianie wizyt i badań, przypominanie pacjentowi o terminach, aktualizowanie harmonogramu, czyli zajmuje się organizacyjną stroną IPOM. Koordynator wyszukuje też osoby, które należy objąć indywidualną opieką i zaprasza je po poradę.

Więcej informacji na temat IPOM znajdą Państwo TUTAJ.

Więcej informacji na temat opieki koordynowanej znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Medexpress.pl