Google: pytanie o szczepionki jednym z najczęstszych wyszukiwań Polaków

 2 minuty

rodzina przy stole soglada w koputery i smartfony

Nie jest chyba zaskoczeniem, że w dobie pandemii koronawirusa najczęściej wyszukiwanymi przez Internet hasłami były te związane ze zdrowiem, a konkretnie ze szczepieniami przeciw COVID-19 – donosi serwis Politykazdrowotna.com.

Google podsumował bieżący rok zestawiając frazy najczęściej wyszukiwane w popularnej przeglądarce i te najszybciej zyskujące na popularności. Dowiadujemy się z niego, co interesowało internautów w Polsce i na świecie w 2021 r. Wyszukiwania w Internecie są najlepszym przykładem tego, jak dane wydarzenia w roku wpłynęły na internetowe społeczeństwo. Nie mogło więc być inaczej – w dobie pandemii i kolejnych fal koronawirusa – i hasła związane ze zdrowiem i COVID-19 znalazły się w TOP10 wyszukiwanych fraz.

„Pacjent.gov.pl” oraz „loteria szczepionkowa” znalazły się odpowiednio na 4. i 7. miejscu na liście 10 fraz najszybciej zyskujących na popularności. „Szczepienia przeciw COVID-19” były zaś w tym roku na 3. miejscu listy tematów, o których najczęściej się mówiło. Co ciekawe, na 10. miejscu tego zestawienia znalazł się „podatek cukrowy”.

Jeżeli chodzi o zestawienie związane ściśle z pandemią, to kolejno na liście 10 najczęściej wyszukiwanych haseł znalazło się: pacjent gov, loteria szczepionkowa, koronawirus zapobieganie, szczepienia COVID-19, AstraZeneca, obostrzenia, lockdown, objawy COVID-19, pulsoksymetr, paszport covidowy. Internauci zadawali też wiele pytań dotyczących zdrowia w kategoriach: „Jak?”, „Gdzie?” i „Dlaczego?”.

W kategorii „Jak?” kilka topowych pozycji dotyczyło właśnie pandemii i szczepień. Polacy pytali m.in. najczęściej „Jak zapisać się na szczepienie?” – 1. miejsce; „Jak założyć internetowe konto pacjenta?” – 4. miejsce; „Jak pobrać paszport covidowy?” – 5. miejsce; „Jak zmienić termin szczepienia?” – 10. miejsce.

Polacy sprawdzali też kwestie związane ze zdrowiem w kategorii pytań „Ile?”. Pytanie o to, „Ile kosztuje test na covid?” zajęło 1. miejsce, zaś „Ile kosztuje szczepionka na covid?” – 3. miejsce, a „Ile kosztuje aparat na zęby?” – 5. miejsce.

Natomiast w top 10 pytań „Kto to…?” na 9. pozycji znalazło się pytanie o to, „Kto to felczer?”.

źródło: Politykazdrowotna.com