Fundusz sięga do rezerwy ogólnej i funduszu zapasowego – będzie więcej pieniędzy na POZ

 2 minuty

komisja-ue-koniec-finansowania-covid wsparcie UE

Narodowy Fundusz Zdrowia uwolnił rezerwę ogólną i fundusz zapasowy – łącznie blisko 1,3 mld zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone na sfinansowanie nadwykonań i finansowe wzmocnienie m.in. podstawowej opieki zdrowotnej – informuje serwis Pulsmedycyny.pl.

Zmiana planu finansowego NFZ

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał zarządzenie zmieniające plan finansowy NFZ na 2023 r. Nowelizacja zakłada uwolnienie środków z rezerwy ogólnej oraz z tzw. funduszu zapasowego. Łącznie to blisko 1,3 mld zł. Większość tych środków — 900 mln zł — zostanie przeznaczona na tzw. nadwykonania, czyli świadczenia medyczne wykonane ponad limit wynikający z umowy z Funduszem.

To już druga zmiana planu finansowego NFZ w tym roku, która pozwoli na zapłacenie nadwykonań. NFZ przypomina, że we wrześniu 2023 r. Prezes NFZ przeznaczył ponad 222 mln zł na nadwykonania w endoprotezoplastyce, przeszło 145 mln zł na nadwykonania w stomatologii i niemal 25 mln zł na nadwykonania w opiece paliatywno-hospicyjnej.

Na co zostaną przekazane środki?

„Uwolnienie środków z rezerwy ogólnej i funduszu zapasowego zasili również poradnie lekarzy rodzinnych. Do Podstawowej Opieki Zdrowotnej trafi dodatkowo 221 mln zł. Jest to związane z rozwojem modelu opieki koordynowanej w POZ, do której już po pierwszym roku funkcjonowania przystąpiło 30 proc. wszystkich poradni w Polsce. Opieka Koordynowana w POZ obejmuje ponad 12 mln Polaków (dorosłych i dzieci)” – podkreślił NFZ.

Nowelizacja planu finansowego na 2023 r. wiąże się również z dodatkowymi środkami, które NFZ przeznaczy na wyroby medyczne i leki. Chodzi łącznie o 170 mln zł.

źródło: Pulsmedycyny.pl