Aktualności

13.10.2023

2 minuty

KOWAL: alerty i ich zgłaszanie

Skrót informacji

W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi alertów, Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL) przypomina, że alert jest informacją, świadczącą o braku sukcesu danej operacji. Może także świadczyć o sfałszowaniu danego opakowania leku, ale nie musi i może również wynikać z błędów technicznych lub ludzkich. Owe błędy mogą wystąpić zarówno po stronie użytkownika końcowego, jak i po stronie podmiotu odpowiedzialnego.

Postępowanie z alertami


KOWAL przypomina:

  • Alert zgodnie z przewodnikiem Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego należy wyjaśnić, a ewentualne błędy techniczne lub ludzkie naprawić. Tylko jeżeli takie nie zostały zidentyfikowane i nie jest wiadomo, z czego wynika dany alert, wówczas prosimy o jego zgłoszenie do Fundacji KOWAL, za pośrednictwem aplikacji NAMS lub na naszej Platformie Zgłoszeniowej.

  • Zgłaszanie alertów wynikających z błędów technicznych lub ludzkich, tym bardziej jeżeli zostały one wykryte i naprawione, nie jest prawidłowym działaniem.

  • Skuteczne wycofanie danego opakowania, przekreśla (wyjaśnia i zamyka) wszystkie wcześniejsza alerty wygenerowane na tym opakowaniu – wynikały one z błędu, który został już naprawiony. Nie ma potrzeby zgłaszania takich alertów.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Mmvo.pl


Poprzedni artykuł

Jest kolejna lista leków zagrożonych brakiem dostępności

Następny artykuł

Fundusz sięga do rezerwy ogólnej i funduszu zapasowego – będzie więcej pieniędzy na POZ

Polecane dla Ciebie

Szkolenia