Fundusz apeluje do pacjentów o odwoływanie wizyt w przypadku, gdy nie mogą przyjść

 2 minuty

recepta-od-pielegniarki

W pierwszym półroczu tego roku 457 tys. osób nie odwołało umówionej wizyty u specjalisty – wynika z danych opublikowanych przez serwis Politykazdrowotna.com. NFZ uczula pacjentów: jeśli nie możesz przyjść do lekarza, odwołaj wizytę, nie blokuj terminów.

NFZ: Odwołujmy wizyty, jeśli wiemy, że z nich nie skorzystamy

Według danych NFZ, najwięcej, bo 207 tys. przypadków nieodwołanych wizyt dotyczy świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 140 tys. z kardiologii, blisko 59 tys. z endokrynologii, a ponad 49 tys. z onkologii.

„Jeśli wiemy, że nie możemy pojawić się u lekarza na umówione badanie, odwołajmy je. W ten sposób dajemy szansę innym pacjentom na skorzystanie z pomocy w korzystniejszym terminie” – przypomina rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia, Beata Kopczyńska. Podkreśla zarazem, że nieodwołana wizyta to stracony termin dla innego pacjenta.

„Gdyby nieobecność została zgłoszona z wyprzedzeniem, inny pacjent mógłby wcześniej skorzystać z pomocy lekarskiej. Nasze postępowanie ma wpływ na zdrowie innych. Dlatego bądźmy odpowiedzialni i jeśli wiemy, że nie pojawimy się na badaniu, odwołajmy je, dzięki temu termin wizyty nie przepadnie, bo zostanie wykorzystany przez inną osobę z listy oczekujących” – dodała Kopczyńska.

źródło: Politykazdrowotna.com