Farmaceuci apelują do lekarzy o wystawianie recept maksymalnie na cztery miesiące

 2 minuty

wystawianie-recept-nowe-zasady

„Zwracamy się z apelem, by do czasu pojawienia się systemu automatycznie obliczającego potrzebną ilość leku lub zmiany przepisów, lekarze wystawiali recepty na maksymalnie 4 miesiące” – czytamy w liście Prezydium Kieleckiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.

Nowe zasady realizacji recept

Z początkiem listopada br. zaczęły obowiązywać nowe zasady realizacji recept. Zgodnie z nimi pacjentowi można wydać leki na maksymalnie 120-dniowy okres terapii, a kolejna realizacja może nastąpić dopiero po 3 miesiącach (90 dniach). Od 1 marca 2024 r. obliczenia ilości produktu leczniczego przeznaczonego do wydania pacjentowi dokonywać będzie system teleinformatyczny. Do tego czasu jednak obowiązek ten spoczywać będzie na farmaceutach.

KORA apeluje do lekarzy

W związku z powyższym Prezydium KORA skierowało pismo do Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w celu wypracowania wspólnych rozwiązań w celu wypracowania wspólnych rozwiązań ułatwiających wystawianie i realizację recept, do czasu wejścia w życie systemu teleinformatycznego, który przejmie zadania prowadzenia obliczeń potrzebnej ilości leku jaką należy wydać pacjentowi. Pismo przekazano również do Świętokrzyskiej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Pełną treść korespondencji znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Koia.kielce.pl