Aktualności

16.01.2025

2 minuty

Dwa nowoczesne badania w profilaktyce raka szyjki macicy

Skrót informacji

Resort zdrowia wprowadza do programu profilaktyki raka szyjki macicy dwa nowoczesne badania: test HPV HR oraz cytologię na podłożu płynnym (LBC).

Co umożliwią nowe badania?

Rak szyjki macicy jest nowotworem, którego głównym czynnikiem ryzyka rozwoju jest przetrwałe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).  Test HPV HR pozwala wykryć obecność wirusa HPV oraz zidentyfikować konkretne typy wirusa HPV, w tym onkogenne (16 i 18).

Wymaz z szyjki macicy będzie pobierany na podłoże płynne, co umożliwia wykonanie testu molekularnego HPV HR i oceny mikroskopowej (LBC) z jednej próbki (triage). Badanie będzie wykonywane u kobiet w wieku 25-64 lata. W przypadku ujemnego wyniku testu HPV HR, badanie będzie zalecane co 5 lat. W przypadku wyniku dodatniego, zostanie wykonywana cytologia na podłożu płynnym (LBC). Jeśli cytologia  wykryje zmiany na szyjce macicy, pacjentka zostanie skierowana  na dodatkowe badania w ramach pogłębionej diagnostyki.

Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych, który został skierowany 17 stycznia br. do konsultacji publicznych.

Cel wprowadzonej zmiany

Celem wprowadzonych zmian jest umożliwienie kobietom wykonywania nowoczesnych badań przesiewowych.

Za zmiany powstające na szyjce odpowiada najczęściej zakażenie wysoko onkogennymi typami wirusa HPV (16/18), dlatego jako podstawowe badanie przesiewowe w profilaktyce raka szyjki macicy wskazuje się test HPV HR.

Wprowadzenie testu HPV  i cytologii płynnej nie oznacza jednak, że rezygnujemy z cytologii klasycznej. Dajemy placówkom medycznym czas przejściowy na stopniowe przeprowadzenie zmiany.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Gov.pl


Poprzedni artykuł

NIA w sprawie zabronionej reklamy aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności

Następny artykuł

Raport ze świata pacjenta z AZS

Polecane dla Ciebie

Szkolenia