Drzewa w rękach farmaceuty

 5 minut

Zapraszamy do rozmowy z mgr. farm. Krzysztofem Hałasem, który w Czechowicach-Dziedzicach postanowił zmienić kawałek świata na bardziej zielony.

Na czym polega akcja „Drzewa dla wszystkich”?

„Drzewa dla Wszystkich” to mój autorski projekt mający na celu sadzenie drzew, głównie w centrum mojego rodzinnego miasta oraz okolic. Akcja polega na tym, że zbieram fundusze na portalu Zrzutka.pl. Następnie próbuję uzyskać zgodę na posadzenie drzew w mieście, np. przy drogach, przystankach, szkołach. Gdy wszystkie formalności są załatwione, kupuję drzewa i je sadzę. Są to duże sadzonki (wys. 2-3 m) rodzimych gatunków drzew liściastych (np. jarząb pospolity, lipa drobnolistna).

A dlaczego „Drzewa dla Wszystkich”?

Żyjemy w świecie pełnym podziałów, antagonizmów. Niestety także temat przyrody wciągany jest w wojny ideologiczne. Jednak DRZEWA, które nas otaczają, są korzystne DLA WSZYSTKICH – niezależnie od poglądów, pochodzenia czy tego, czym się zajmujemy. Dla mnie osobiście ważnym aspektem jest wartość estetyczna drzew, które wpływają kojąco na nasze samopoczucie psychiczne. Człowiek mający kontakt z przyrodą jest dużo bardziej zrelaksowany i mniej podatny na stres. Miasto pełne drzew, krzewów, kwiatów jest lepszym miejscem do życia.

Dlaczego akurat sadzi Pan drzewa? Jakie wynikają z nich korzyści?

Żyjemy w czasach gwałtownych zjawisk pogodowych. Drzewa mieście, dając cień, w znaczący sposób obniżają temperaturę np. chodników, placów zabaw czy przystanków autobusowych.

System korzeniowy drzew pochłania duże ilości wody, co w połączeniu z zielenią miejską, taką jak np. łąki kwiatowe czy krzewy, w znaczący sposób zmniejsza negatywne skutki gwałtownych opadów. Dodatkowo drzewa w mieście, pochłaniając dźwięki, obniżają poziom hałasu i zwiększają komfort życia. Pełnią także rolę filtra, wychwytując pyły i zanieczyszczenia, co znacząco wpływa na jakość powietrza.

Skąd biorą się takie dobre pomysły?

Wszystko zaczęło się od grupy „Czechowiczanie dla przyrody”. Działania tej grupy polegają np. na organizowaniu dużych akcji sprzątania śmieci w mieście i okolicznych lasach, ochronie przyrody podczas przeprowadzenia dużych inwestycji w mieście czy edukowaniu lokalnej społeczności. Ja także uczestniczyłem w wielu akacjach, ale wpadłem na pomysł, że chciałbym nie tylko chronić to, co jest, ale przyczynić się do wzrostu liczby drzew w naszym mieście.

Jak łączy Pan pracę z prowadzeniem takiej akcji?

W pracy, oprócz bycia magistrem farmacji, pełnię rolę koordynatora apteki. W ten sposób nabyłem nawyk systematyczności, planowania, dobrego zarządzania czasem. Nie bez znaczenia jest to, że mam czwórkę małych dzieci, co poniekąd zmusza do pełnej aktywności i dobrej organizacji bez marnotrawienia swojego czasu. W akcję sadzenia drzew czy sprzątania lasu angażuję często żonę i dzieci. W ten sposób spędzamy wspólnie czas. Dzieci są wtedy szczęśliwe, bo zawsze są jakieś przygody.

Jak można wesprzeć Pańską akcję?

Prowadzę zbiórkę pieniędzy na portalu Zrzutka.pl pod hasłem „Drzewa dla Wszystkich”. Proszę więc i zachęcam do wpłat. Liczę na zawodową solidarność i chęć wsparcia akcji zadrzewiania miast. Zachęcam również do śledzenia akcji na Facebooku, gdzie prowadzę fanpage o tej samej nazwie. Znajdują się tam dokładne informacje, gdzie są posadzone drzewa, rozliczenia finansowe oraz informacje o innych moich aktywnościach związanych z ochroną przyrody.

Kiedy pojawią się kolejne drzewa?

Moim celem jest posadzenie każdego roku kilkudziesięciu drzew. Wszystko zależy od zgody osób zarządzających danym terenem, do których zwracam się o pozwolenie na posadzenie drzew. Uzyskanie jej wymaga jednak czasu. Kolejnym czynnikiem jest ilość uzyskanych środków. Jest szansa, że jeszcze w tym roku uda się w moim miasteczku posadzić kilka „Drzew dla Wszystkich”.

***

Zapraszamy do wsparcia akcji. Zapraszamy też do EKO WIZYT, dzięki którym wspólnie z Polpharmą zadrzewiamy Polskę bioróżnorodnymi lasami.

— R E K L A M A —

źródło: ZF Polpharma S.A.