Do sanatorium już bez testów na Covid-19

 2 minuty

Osoby korzystające z sanatoriów nie muszą już przed rozpoczynaniem turnusów przedstawiać negatywnego testu w kierunku wirusa Sars-CoV-2 – informuje serwis Politykazdrowotna.com. Nakaz ten funkcjonował od czerwca 2020 r.

Koniec obowiązkowych testów na Covid-19

Obowiązek został zniesiony przez nowelizację zarządzenia Prezesa NFZ regulującego tę kwestię. Zmiana przepisów związana jest z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 25 marca 2022, które zmieniło dotychczas obowiązujące ograniczenia, nakazy i zakazy dotyczące stanu epidemii Covid-19.

Konsekwencje rozporządzenia

Rozporządzenie zniosło między innymi izolację dla osób zakażonych Sars-Cov-2, kwarantannę dla tych, którzy mieli kontakt z zakażonymi, obowiązek zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach, a także zmieniło zasady testowania w kierunku koronawirusa.

Przestały działać szpitale tymczasowe oraz oddziały covidowe, a Covid-19 traktowany jest jak każda choroba zakaźna. Test antygenowy w kierunku Sars-CoV-2 może zlecić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, testy PCR wykonywane mogą być przed przyjęciem do szpitala.

Pełną treść zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 8 kwietnia 2022 w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju lecznictwo uzdrowiskowe znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Politykazdrowotna.com