Depresja – więcej niż smutek

 3 minuty

depresja

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 r. depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Dane NFZ wskazują, że w 2021 r. świadczenia z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji udzielono 682 tys. pacjentom.

Smutek czy depresja?

Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, ale poważnym zaburzeniem psychicznym. Choroba znacznie utrudnia dotychczasowe funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca czy relacje z innymi ludźmi. Jest źródłem cierpienia dla osób jej doświadczających. Pojawia się uczucie bezsilności, bezradności, unikamy spotkań ze znajomymi, towarzyszy nam ciągłe uczucie zmęczenia. Często pierwsze objawy pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów.

Objawy depresji – nie lekceważ!

Najczęstsze objawy depresji to:

  • obniżony nastrój, stałe odczuwanie smutku i przygnębienia;
  • zaburzenia apetytu;
  • utrata zainteresowania, zobojętnienie, brak wiary w siebie;
  • problemy ze snem;
  • poczucie bezsilności, bezsensu życia;
  • myśli samobójcze;
  • problemy z pamięcią i koncentracją.

Zapobiegaj depresji i prowadź zdrowy styl życia

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania, a także leczenia depresji, jest aktywność fizyczna. Spacery i szybki marsz to rodzaj wysiłku, który jest najbardziej uniwersalny, niewymagający a przynoszący wymierne efekty.

W depresji znaczenie ma również żywienie! Prawidłowe odżywianie wpływa na poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Wiele praktycznych porad i gotowe przepisy znajdziesz planie żywieniowym DASH Depresja na bezpłatnym portalu Diety.nfz.gov.pl.

Statystyki leczenia depresji

Dane NFZ wskazują, że refundowane leki przeciwdepresyjne w 2021 r. wykupiło 1,5 mln osób i było to o 59% więcej niż w 2013 r. Uwagę zwraca rosnąca liczba osób poniżej 18. r.ż., dla których zrealizowano recepty na leki przeciwdepresyjne. Wartość refundacji tych leków wyniosła w 2021 r. 191 mln zł.

Więcej o przyczynach depresji oraz informacje o tym, jak pomóc osobie chorej na depresję, znajdą Państwo w materiałach edukacyjnych przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia.

źródło: Nfz.gov.pl