DLA CZYTELNIKÓW!

 4 minuty

Farmacja Praktyczna

Sara, czyli nowa Judyta

Rozterki współczesnych trzydziestolatków szukających szczęścia w stolicy – czyli sukces i gorycz porażki w najnowszej powieści najpopularniejszej polskiej pisarki. Judyta, obwołana już wszem i wobec najbardziej wpływową bohaterką literacką wolnej Polski, doczekała się wreszcie godnej następczyni. Na niemal sześciuset stronach nowej, znakomitej powieści zatytułowanej „Kryształowy Anioł” Katarzyna Grochola, jedna z najpopularniejszych współczesnych polskich powieściopisarek, powołuje do istnienia Sarę. Ta inteligentna i wrażliwa trzydziestolatka, podobnie jak wielu przedstawicieli jej pokolenia, wyjeżdża z rodzinnego miasta, aby szukać szczęścia w Warszawie. Niestety – to, co jest szczęściem dla męża Sary, jej przynosi osamotnienie i rozpacz. Ogromny sukces przychodzi w najmniej spodziewanym momencie i łączy się z goryczą porażki. Jak zapewniają wydawcy nowej książki Katarzyny Grocholi, takiej powieści jeszcze nie było. W „Kryształowym Aniele” czytelnicy odnajdą niezwykłą syntezę tego, co znamy z „Nigdy w życiu!” i „Trzepotu skrzydeł”: błyskotliwe dialogi, zabawne qui pro quo, ale też duszną atmosferę dramatu psychologicznego. Sugestywny styl Grocholi sprawia, że czytając „Kryształowego Anioła” będziemy na przemian zaśmiewać się i wzruszać razem z główną bohaterką.

„Kryształowy Anioł”, Katarzyna Grochola, Wydawnictwo Literackie 2009 r.

Być dobrym ojcem

Jeśli istniałaby jakaś umowa zawierana z ojcem na posiadanie dziecka, to małym druczkiem dodano by do niej następujący paragraf: „Niżej podpisany zdaje sobie sprawę, że jego dotychczasowe życie całkowicie się zmieni. Zgadza się, że role w jego małżeństwie staną się zupełnie inne i nie będzie się dziwił, że zmienią się zachowanie i charakter jego żony oraz niżej podpisanego. Żadne reklamacje nie będą uwzględniane.” Cóż, pewnie i tak byśmy go nie zauważyli i podpisali. „Pomocy, jestem tatą! czyli jak być dobrym ojcem i nie osiwieć zbyt szybko”, Leszek K. Talko, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2008 r.

Wspomnienia króla seriali

Król polskich seriali – niezapomniany Pyzdra z „Janosika”, Wichura z „Czterech pancernych i psa”, Balcerek z „Alternatyw 4”, wreszcie senior rodu Mostowiaków w „M jak miłość”. Któż nie zna tych ról! Witold Pyrkosz, prawdziwa kopalnia wiedzy na temat polskiego teatru i filmu, w rozmowach z Izą Komendołowicz i Anną Grużewską niezwykle barwnie, z poczuciem humoru i przymrużeniem oka, a czasem bardzo poważnie opowiada historię swego życia – prywatnego i zawodowego. „Witold Pyrkosz. Podwójnie urodzony. Wspomnienia – rozmawiają: Anna Grużewska, Iza Komendołowicz”, Wydawnictwo Literackie 2009 r.

Klasyka z płyty

Dwupłytowy album, na którym Michał Żebrowski czyta jedną z najwspanialszych powieści literackich wszechczasów – „Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupery. Do przeczytania książki zaproszone zostały również dzieci – podopieczni świetlic środowiskowych „Promyk Dnia”. Projekt płytowy wspiera realizację programu, którego celem jest tworzenie świetlic środowiskowych dla dzieci z rodzin najuboższych, o trudnej sytuacji życiowej , z utrudnionym dostępem do edukacji. „Mały Książę”, Michał Żebrowski, Sony Music 2009 r.

Uroczy pop Lenki

Debiutancki krążek mieszkającej w Kalifornii wokalistki australijsko-czeskiego pochodzenia w Europie ukazuje sie pół roku po amerykańskiej premierze. Utrzymana w klimacie inteligentnego popu płyta zawiera 11 przebojowych utworów, w których nagraniu pomagali m.in. Howie Day, David Campbell i Mike Elizondo. Można więc być pewnym, że „The Show” to dopiero pierwszy z przebojów Lenki, jakimi piosenkarka zauroczy nas w najbliższym czasie. „Lenka”, Lenka, Sony Music Poland 2009 r.

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej